Je vhodná operace při nádoru ledviny?
Dobrý den. Manželovi byl před 2 roky na pr. ledvině zjištěn nádor 2x3 cm. Pro jeho pokročilý věk a zdravotní potíže byla nefrektomie riziková a zavedeno sledovaní nálezu. Celé 2 roky nebylo UZ zjištěno žádné zvětšení tumoru a nebyly ani potíže. Až 8. 4. t.r., po CT vyšetření se nález zhoršil.
V parenchymu pr. ledviny na zadním labiu je kulovité, ostře ohraničené ložisko o velikosti 59x 46 mm, které má již nativně nehomogenní strukturu. Nativně má denzity 38 - 60 H, po aplikaci KL se denzity zvyšuje od 40 do 75 H. Na konvexitě nacházím cystu o prům. 10 mm. Dutý systém bez dilatace a městnání, konkrementy neprokazuji. Parenchym levé ledviny bez ložisk. změn. Na zachycené části sleziny, na dolním pólu, cysta o prům. 30 mm. Zhoršení je překvapivé, zvláště když ještě 10.10.2010 byl na SONO zjištěn jen prům. 20 mm.
Prosím o sdělení zda je možno ještě pokračovat ve sledování nebo je nutná nefrektomie. Manželovi je 81 let a má potíže s dechem a páteří. Děkuji za odpověď Anna
Píšete o manželovi, který je již delší dobu sledován pro nádor ledviny. Operace nebyla v době diagnózy doporučena pro pokročilý věk a přidružené choroby. Nyní ale došlo ke zhoršení nálezu a Vy se ptáte, jestli je již čas na operaci.
Vážená paní Anno,
mou odpověď považujte za obecnou, protože přesný zdravotní stav ani jiné podrobnosti o manželově nemoci neznám. Domnívám se, že pokud byla operace v době zjištění nádoru odmítnuta pro příliš rizikovou, nebude tomu jinak ani v tuto chvíli. Vždy je potřeba pečlivě vážit rizika a přínos léčby. Nefrektomie (chirurgicke odstranění ledviny) jistě patří mezi náročnější operační výkony i u mladších a jinak zdravých osob. To je pravděpodobně důvod, proč se lékaři rozhodli pro konzervativní postup, tedy sledování. Riziko, že dojde k prudkému zhoršení zdravotního stavu manžela nebo i k úmrtí je pravděpodobně vyšší než prospěch, který by z takové operace měl. Zcela obecně také platí, že nádorová onemocnění ve vyšším věku mají “mírnější” průběh a nemusejí být příčinou úmrtí.
To, že se liší ultrazvukový a CT nález co se velikosti ložiska týká není nijak překvapivé. Ani moderní vyšetřovací metody nejsou stoprocentní a dobře víme, že se může značně lišit i nález při operaci.
Máte-li pochyby o nejlepším dalším postupu, neváhejte a vyptejte se manželova ošetřujícího lékaře. Na základě posouzení jeho zdravotního stavu internistou a chirurgem by mělo být učiněno jasné rozhodnutí, co se bude dít dál. Vzhledem k přidruženým nemocem i věku manžela si umím představit i variantu, že se nebude s nádorem dělat nic a důraz bude kladen na kvalitu manželova života.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová