Je sirotčí důchod chápán jako příjem při odvodu daně z příjmu?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 11. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

jsem 20-ti letá studentka VŠ. Pobírám sirotčí důchod. Pracuji na DDP u dvou firem (měsíční výdělek cca 4000,-Kč a 300,- Kč).

Ani u jedné z firem jsem nepodepsala prohlášení o dani. Vím, že je možné podepsat jen u jednoho zaměstnavatele.

Když bych si tedy pak ve zdaňovacím období chtěla zažádat o vrácení daně, je nutné také uvést jako příjem sirotčí důchod?

Děkuji Vám za odpověď.
S pozdravem
Horáková

Horáková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Ptáte se nás, zda je sirotčí důchod chápán jako příjem při výpočtu daně z příjmu.

Dobrý den, slečno Horáková,

je Vám 20 let, jste studentkou VŠ, pobíráte sirotčí důchod a pracujete na DPP u dvou zaměstnavatelů s celkovou odměnou 4.300  Kč měsíčně. Ptáte se, zda při žádosti o vrácení daně musíte uvést jako svůj příjem sirotčí důchod.

Nemusíte, sirotčí důchod je osvobozen od daně z příjmů. Zde by moje odpověď mohla skončit. Ve Vašem dotazu však uvádíte, že jste nepodepsala prohlášení o dani ani u jednoho ze dvou zaměstnavatelů a budete žádat o vrácení daně. Pro jistotu se ve své odpovědi budu zabývat i touto problematikou.

Do konce roku 2013 byla rozhodná hranice příjmů u DPP 5.000  Kč za měsíc, od roku 2014 je to už 10.000  Kč za měsíc. V daňovém přiznání navíc nebylo možné uvést příjmy zdaněné srážkovou daní a nárokovat tak zpět sraženou daň z příjmů, od letošního roku je toto však možné.

Novela zákona o daních z příjmů přinesla od roku 2014 změny, a to možnost započtení srážkové daně na jejich celkovou daňovou povinnost a možnost uplatnit i dodatečné slevy na dani, daňové zvýhodnění, případně nezdanitelné části základu daně a nárokovat si tak sraženou daň. Započtení srážkové daně nabízí poplatníkům ustanovení § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů. Ustanovení § 38 k) odst. 7 mohou ve svůj prospěch využít např. studenti při výkonu závislé činnosti (u Vás DPP) v případě, že opomenou při nástupu do zaměstnání podepsat prohlášení k dani ze závislé činnosti. Zaměstnavatel jim v průběhu roku sráží 15% srážkovou daň a při ročním zúčtování daně dodatečným podepsáním prohlášení se sražená daň u téhož zaměstnavatele vrátí jako přeplatek na dani. Zde připomínám, že žádost o roční zúčtování může poplatník podat pouze u posledního zaměstnavatele a pouze u něj může v rámci provedeného ročního zúčtování daně nárokovat pouze jím sraženou daň z příjmů ze závislé činnosti. Má-li poplatník takových zaměstnavatelů v kalendářním roce více, dodatečně podepsat prohlášení a nárokovat ji může pouze u toho posledního.

Pokud však má poplatník takových zaměstnavatelů více, což je Váš případ, může si podat po skončení kalendářního roku sám daňové přiznání tak, jak píšete, a daň sraženou jednotlivými zaměstnavateli si započíst na svoji daňovou povinnost v daňovém přiznání (§ 36 odst. 7). Podle tohoto ustanovení, zahrne-li poplatník příjmy uvedené v § 6 odst. 4 (příjmy na základě DPP do 10.000  Kč měsíčně a zaměstnanec nepodepsal prohlášení), započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň. Toto ustanovení tak dává zaměstnancům možnost započíst srážkovou daň od všech zaměstnavatelů, u kterých byli v průběhu roku zaměstnáni, a byla jim těmito zaměstnavateli sražena daň. Mohou tak uplatnit v daňovém přiznání slevy na dani a nezdanitelné části základu daně. Plátce daně (Váš zaměstnavatel) je povinen na žádost poplatníka vystavit do 10 dnů potvrzení o výši vyplacených příjmů a o sražené dani.

Dobré pořízení při vyřizování daňového přiznání Vám přeje

Oldřich Hanibal

Dotaz zodpovídá

Oldřich Hanibal, DiS.

Oldřich Hanibal, DiS.

sociální pracovník, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz