Je nutná pitva po smrti doma?
Otázka: Dobrý den,mám na vás dotaz,týkající se nařízení pitvy lékařem.Před koncem roku nám doma zemřel tatínek.Byl již dva roky upoutaný na lůžko,měl neuropatii,stav po cmp,infarkt myokardu,vaskulární demenci.Měl zavedený permanentní katetr,který mu chodil vyměňovat známý lékař domů.Maminka se o něj vzorně starala,odběry krve na vyšetření jsme si zajišťovaly samy a dělaly vše pro to,aby tatínek nemusel být hospitalizovaný.O svátcích dostal teploty,byla přivolána lékařská služba,dali mu antibiotika a ještě pochválili jakou má vzornou péči a divili se ,že takovou dobu máme tatínka doma.Nic méně stav se zhoršil a tatínek zemřel.Poslední dva dny byly hodně náročné,protože jsme věděli,že již odchází.I pro mě jako zdravotníka to nebylo lehké,ale pro maminku a sestru,které nevěděly,jak proces umírání probíhá,to bylo mnohem těžší.Dosloužily jsme mu dokonce a byly za to rády, že odešel v blízkosti nás.Ovšem co potom následovalo,byl jako špatný sen.Přijel přivolaný doktor a bez kompromisu nařídil zdravotní pitvu.My jsme věřící a byl to pro nás šok. Nepomohly ani telefonáty ošetřujících lékařů a to dvou. Byly jsme i na pitevně všude nám bylo řečeno,že lékař postupoval dle zákona a že s tím se nedá nic dělat.Na otázku zda neexistuje výjimka řekli,že ne.Chci se zeptat,jestli opravdu lékař postupoval správně nebo mají i pozůstalí nějaká práva.Připadne mi to hodně kruté,když jsme se vzorně starali po celou jeho dlouhou nemoc a po smrti nemáme žádná práva a žádné odvolání.Víme o několika úmrtích doma,ale nikdo pitvaný nebyl. Máme již po pohřbu,ale bolest stále přetrvává. Děkuji za odpověď
Tatínek zemřel doma, byl již dva roky upoutaný na lůžko. Dosloužily jsme mu dokonce a byly za to rády, že odešel v blízkosti nás. Pak ovšem přijel doktor a bez kompromisu nařídil zdravotní pitvu — to byl pro nás šok. Nepomohly ani telefonáty dvou ošetřujících lékařů. Všude nám bylo řečeno, že lékař postupoval dle zákona a že s tím se nedá nic dělat. Opravdu lékař postupoval správně nebo mají i pozůstalí nějaká práva?
Vážená paní Věro,
Váš dopis je opravdu smutné čtení. Vzorně jste se staraly o tatínka, takže mohl být doma až do samého konce. To se dnes vidí opravdu zřídka. Jednání lékaře pohotovosti bylo necitlivé. Zřejmě není ve své praxi na situaci, kdy se rodina krásně stará o svého blízkého až do konce, zvyklý.
Pokud jde o nařízení pitvy; lékař, který konstatuje smrt a provádí takzvanou prohlídku zemřelého doma, není povinnen nařídit pitvu. Zákon mu to jako povinnost neukládá. Je to pouze na jeho posouzení, zda jsou okolnosti smrti natolik nejasné, že by pitva přinesla nějakou důležitou informaci, proč pacient zemřel. V případě úmrtí, která jsou očekávaným vyústěním těžké choroby, se pitva obvykle neprovádí. Není k tomu totiž žádný důvod. Podle platného českého práva ale lékař nemusí při rozhodování o pitvě žádat rodinu o souhlas, ani pro něj není nikterak právně závazné, pokud si rodina pitvu nepřeje. Je to vše tedy spíše v rovině prosté lidské ohleduplnosti a citlivosti. Té se zřejmě onomu lékaři nedostávalo.
Jste statečná a spolu s maminkou jste pro svého tátu udělaly vše, co bylo možné. Nejapná “koncovka” pana doktora to nemůže nijak znevážit.
Přeji Vám i mamince hodně sil
Regina Slámová