Je možné, aby nádor na plicích odhalila až pitva?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 8. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na názor odborníka, neboť nerozumím okolnostem, za jakých zemřel můj tatínek. 2 měsíce před smrtí byl na všeobecné prohlídce u obvodního lékaře, ten konstatoval dobré zdraví. Poté ( za 2 měsíce) ho odvezli s lehkým infarktem do nemocnice. zhruba 14dní před tím, si stěžoval, že mu není dobře,skoro nejedl a byl velmi unavený. Ve Vinohradské nemocnici ho poté stěhovali z oddělení na oddělení ( jeden den mi např. řekli, že má cirhózu jater a zda hodně pil, přitom byl abstinent) a absolvoval různá vyšetření,ale každý den mu něco v těle selhalo, až po týdnu skončil v umělém spánku, ve kterém také druhý den zemřel. Tatí ek byl silný kuřák a pitvou bylo zjištěno, že má deseticentimetrový nádor na plicích. Je možné, aby všechna ta vyšetření a lékaři rakovinu neodhalili? Moc mne mrzí, že zemřel a já jsem mu nemohla nijak pomoci.

Děkuji za odpověď a také za to, že tuto poradnu provozujete, určitě je velkou pomocí spoustě lidí v těžkých chvílích.

Linda Prokopová

Linda Prokopová

Ptáte se, zda je možné, aby až pitva odhalila nádor na plicích, když předtím prodělal preventivní prohlídku a pak serii vyšetření během hospitalizace.

Vážená paní Prokopová,

chápu, že náhlé úmrtí Vašeho tatínka je pro Vás bolestné a nejistota a nemožnost mu pomoci tuto bolest ještě zhoršuje.
Samozřejmě to bohužel možné je. I deseticentimetrový nádor se může například při běžném rentgenovém snímku hrudníku skrýt a odhalí ho až cílené vyšetření hrudníku (například CT vyšetření nebo bronchoskopie). Při běžném poslechu hrudníku nemusí být slyšet žádná změna a nádor může zpočátku způsobovat i jen obecné příznaky jako je únava nebo nechutenství, často i hubnutí a například noční pocení. V základním laboratorním vyšteření krve nemusí být v úvodu nemoci nějaká významná změna. Je ale pravda, že údaj o dlouhodobém silném kouření by měl být varující.

Z toho, jak popisujete průběh onemocnění, ale není jasné, zda tento nádor opravdu zapříčinil smrt, nebo byl jen jednou z více příčin, které způsobily celkové selhání organismu (tedy postupné selhávání jednotlivých orgánů vedoucí k celkovému vyčerpání a smrti organismu). Na tomto stavu se může podílet více příčin, jako je například infekce, nebo i vyčerpání, navíc jste psala, že Váš tatínek prodělal lehčí infarkt, což jistě celý stav komplikuje. Každopádně nic z toho jste nemohla ovlivnit a vyčítat si něco je zbytečné. Lidský organismus je nesmírně složitá záležitost a opravdu není někdy jednoduché odhalit příčinu potíží nebo ho “opravit”. Dovedu si představit, jak je pro Vás celá situace náročná a těžko se s ní smiřujete. Doufám ale, že časem se Vaše bolest zmírní. Pokud by více informací přispělo k Vašemu klidu, můžete nahlédnout do úmrtního listu na příčiny úmrtí, nebo se zeptat ošetřujícího lékaře, jak přesně nemoc probíhala a jak k selhání organismu došlo. Je mi jasné, že to Váš stesk nevyřeší, ale myslím si, že v tuto chvíli je zbytečné si něco vyčítat. Jediná věc by pro Vás a Vaše blízké měla být do budoucna varováním -  kouření.

Přeji Vám vše dobré. S úctou a pozdravem.

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz