Jaké jsou možnosti nabytí lepšího vědomí u pacienta s poškozením mozku?
Dobrý večer, je to přes čtyři měsíce co mému bratrovi stanovili diagnozu vigilni koma na základě protrahované hypoglykemii, zhruba po čtrnácti dnech začal hýbat nohamama a poté se začal jeho stav nepatrně vyvíjet ve smyslu fixace očí,později pozorování dění a sester kolem sebe, začal pít i jíst.(bez reakce na požádání)Tento stav se vyvíjel zhruba 2,5 měsíce, ale poté byl převezen JIP na OCHRIP, kde, dalo by se říci vývoj zastavil, pouze vydrží nějakou dobu sám bez pomoci, když ho někdo posadí, ruce má dost spastické (od doby co má inzulin zavedený kanylou do žíly, před tím je měl už nějakou dobu uvolněné)na OCHRIPu bohužel nemáme dobré zkušenosti, dost dávají najevo, že se jedná o ztracený případ. Jsme u bratra každý den celé odpoledne, snažíme se ho stimulovat různou formou. Chci pro něho udělat maximum, nepokládám dobu 4,5 měsíců za finální, věřím, že se jeho vědomí dá minimálně zlepšit správnou péčí a rehabilitací, bohužel se nemůžu této péči ani rady dohledat. V tuto chvíli má čerstvě vyndanou tracheostomii a v blízké době uvažují o jeho dalším předání (na internu..) Jaké jsou podle Vás možnosti nabytí lepšího vědomí a hlavně kde získat všemožné informace jak mu celkově dál pomoci v jeho životě..
Velice děkuji za odpověď
Ptáte se, co můžete udělat pro bratra, který se nachází ve vigilním komatu.
Milá Lucie,
i já věřím, že správná péče a rehabilitace jsou pro Vašeho bratra momentálně to nejdůležitější. Určitě děláte velmi dobře, že za Vaším bratrem chodíte a snažíte se ho podpořit k návratu do života. Na uzdravení Vašeho bratra bohužel jednoduchá rada ani snadná pomoc neexistuje. Vždy je to těžká a dlouhodobá práce s nejistým výsledkem. Velmi ale oceňuji Vaše odhodlání, držím Vám palce a posílám několik odkazů.
Seznamte se s konceptem bazální stimulace např. na stránkách http://www.bazalni-stimulace.cz/. Je to komplexní metoda péče o nemocné s různým typem postižení, která je jemně, citlivě a s respektem pomáhá navracet do života. Bylo by skvělé, kdyby s Vaším bratrem pracoval vyškolený terapeut a základy této péče jste se naučila i Vy a Vaše rodina.
Nevím, z které části naší země pocházíte a jaké jsou v místě vašeho bydliště možnosti, ale zkuste zapátrat, neexistuje-li v okolí zdravotnické zařízení, kde by o tyto pacienty kvalifikovaně a dlouhodobě pečovali, tak aby se Váš bratr nemusel stěhovat z oddělení na oddělení. Na možnosti se zkuste ptát sociální pracovnice přímo v nemocnici nebo na sociálním odboru Vašeho městského úřadu. Na internetu například na stránkách Ministerstva zdravotnictví http://www.mzcr.cz/rzz.aspx nebo v registru sociálních služeb .
Jednou z možností je i péče o nemocného doma, ale to je možnost po všech stránkách (fyzické, psychické i finanční) nejnáročnější. Vyžaduje to zapojení celé rodiny, pochopení a pomoc od praktického lékaře a dalších (agentury domácí péče, fyzioterapeut apod.).
Dokud zůstává Váš bratr v nemocnici, domluvte si schůzku s fyzioterapeutem a naučtě se cviky na lůžku, které s ním můžete cvičit, další minuty cvičení navíc mohou rehabilitaci jen podpořit. Zapojte se i do hygieny a péče o pokožku, je-li to na oddělení možné.
Nebojte se a ptejte se v nemocnici na vše, co Vás zajímá, pokud na Vás lékař nebo někdo jiný zrovna nemá čas, domluvte si schůzku na vhodnou dobu a ptejte se, co můžete pro bratra udělat, zapojte se do celého ošetřovatelského procesu a nenechte se odradit, je to Váš bratr a jeho zdraví je to nejcenější, co můžete získat.
Ale už samotná Vaše přítomnost u bratrova lůžka a Vaše snaha o pomoc jsou velkým darem a nadějí k uzdravení. Uzdravování bude dlouhá a namáhavá cesta a nevíme, kde je její konec. Ale Vašemu bratrovi přeji, abyste mu na ní byla i nadále jeho statečným průvodcem.
Hodně štěstí a hlavně dostatek sil a lidí dobré vůle v okolí Vám přeje
Jana Michlová