Jaká je pravděpodobnost života s rakovinou žlučníku?
Dobrý deň,
maminke (63) z vyoperovaného žlčníka (kvôli žlčníkovým kameňom) našli na histológii v stene žlčníka zhubný nádor, podľa klasifikácie je to pT1bN0MX. Čaká ju ešte resekcia lôžka žlčníka (ovorená operácia), pravdepodobne aby sa štádium ochorenia upresnilo.
Ak by operácia dopadla dobre a výsledky by boli negatívne a maminka by nemala žiadne pooperačné komplikácie, tak aká je pravdepodobná doba prežitia v tomto štádiu od stanovenia diagnózy?
Na internete som našla veľmi veľa negatívnych informácií a nič pozitívne....viem, že veľa času nám asi neostáva, ale predsa, ak by sme mali obrovské šťastie, mohla by maminka žiť aspoň pár rokov?
Existuje vôbec niekto, kto aj napriek tejto najzákernejšej rakovine ešte žije? Môže sa stať, že zhubný nádor žlčníka v 1.štádiu už metastázuje do iných orgánov? Po akom dlhom čase dochádza k recidíve ochorenia? Ospravedlňujem sa za mnoho otázok, ale bojím sa o svoju maminku a v hĺbke duše viem, že je to veľmi zlé ochorenie.
Ďakujem za odpoveď.
Ptáte se na prognózu pacientů s rakovinou žlučníku.
Dobrý den, paní Eriko,
rakovina žlučníku je samozřejmě zlá a zákeřná nemoc, ale podle toho, co nám píšete, měla Vaše maminka veliké štěstí – nemoc byla diagnostikována při resekci žlučníku pro žlučové kameny. Pokud by tato operace neproběhla, nádor mohl dále růst a k jeho objevení by pravděpodobně došlo až v mnohem pozdějším stadiu, kdy už by naděje na vyléčení byla mnohem menší. Takto byl nádor objeven ve stádiu pT1bNoMx, což znamená, že nádor je omezen pouze na stěnu žlučníku a neprorůstá mimo tento orgán (T1b), nebylo nalezeno šíření do lokálních regionálních uzlin (NO) a v době stanovení diagnózy nebylo známo, jestli jsou v těle přítomny vzdálené metastázy (Mx). Pokud tedy dalšími vyšetřeními nebude prokázána přítomnost vzdálených metastáz (to se většinou dělá například RTG plic, ultrazvuk břicha, eventuálně CT nebo PET CT vyšetření, aby se vyloučily metastázy v plicích, játrech apod.), pak by resekce lůžka žlučníku mohla vést k úspěšnému vyléčení. Opravdu je možné, že tyto metastázy v těle ještě nejsou a pak by prognóza pro další maminky život mohla být velmi příznivá, i když by jistě byly nutné pravidelné kontroly, aby bylo jisté, že se nádor dále nešíří. Recidiva onemocnění může nastat v době týdnů i měsíců, pacient je sledován většinou minimálně pět let, po této době se již nemoc považuje za vyléčenou, ale záleží i na jiných okolnostech.
Milá Eriko, chápu Vaše obavy o maminčino zdraví. Já Vám mohu poskytnout jen takovéto obecné informace, je třeba, aby Vám po všech vyšetřeních na otázku dalšího vývoje stavu odpověděl maminčin ošetřující lékař – nejlépe onkolog. Vývoj dalšího zdravotního stavu záleží na průběhu operace, vyšetřeních, které vyloučí vzdálené metastázy, ale i na zdravotním stavu maminky před operací a dalších možných přidružených chorobách (cukrovka apod.). Proto Vám doporučuji, položte tyto otázky i onkologovi, který bude mít Vaši maminku v péči, jistě Vám bude schopen poskytnout přesnější informace.
Přeji Vám, aby byly příznivé a Vaše maminka se brzy vyléčila.
S pozdravem
Jana Michlová