Jak zmírnit obtíže umírajícího na rakovinu?
dobrý den,
maminka je po rozsáhlé operaci nádoru vaječníku,který byl ale odhalen v době kdy prorůstal do řady orgánů, podstoupila chemoterapie, markery až do 6.chemoterapií byly výborné, pak ale došlo ke zvratu. Další chemoterapie se již podávat nebude, maminka je doma. V současné době téměř veškerou stravu zvrací a ačkoliv v tuto chvíli již dbáme spíše na dostatečný přísun tekutin,nechali jsme ji již jednou hospitalizovat,zkolabovala, po 3 dnech v nemocnici, kde ji dávali infuze a transfúze,hydratovali ji, přestala zvracet a iontová nerovnováha se zřejmě srovnala natolik, aby byla propuštěna domů. Byli jsme upozorněni, že se toto bude pravděpodobně opakovat, a opakuje se. Nevím , jak postupovat, vím, že ji nezachráním, i když ji budu vařit sebelépe, ale mám obavy ze zvracení,stalo se již třikrát, že těsně před zvracením úplně ztuhla, napnula se jako luik, oči měla v sloup a teprve,když se ji podařilo za ruce vytáhnout do sedu, tak se vyzvracela. Zvratky mají zelenou barvu. Mám strach, že se toto přihodí v noci, že se třeba udosí zvratky. S tatínkem víme, že umírá, ale tomuhle způsobu smrti chci předejít. Když ji dáme do nemocnice, tak ji po 3 dnech zase vrátí a pak se to bude zase opakovat. Není nějaká možnost, že bychom ji právě s Vaší pomocí zavodňovali, dávali infúze, ketré ji ten konec života nedělají tak utrpný? Navíc si stěžuje, resp.nestěžuje, ale zmiňuje to a z mimiky je zřejmě, že je to nesnesitelné, na velkou bolest hlavy, ktrerá ji nenechá v kuse spát, nutí ji ke změnám poloh, je hodně neklidná, a v důsledku toho i z postele sklouzává na zem. V nemocnici ji na náš popud dělali CT hlavy s negativním nálezem. Co se týče hygieny, ještě do včerejška chodila na "gramofon", teď aspoň v noci to budeme řešít plenou, přes její nechuť, přes den na gramofon s pomocí, nohy ji zrazují. Připadám si bezradná, umírá,a já se v tom plácám, nechci ji nedostatečnou péči její trápení ještě zvětšovat a chci jí to co nejvíce usnadnit, třeba je možnost, jenom to nevím. děkuju. Olga
Vaše maminka má pokročilý nádor vaječníků, podstoupila několik chemoterapií. Před nedávnem byla léčba ukončena. Maminka opakovaně zvrací, byla dokonce hospitalizována, dostávala infuze. Její zdravotní stav se sice přechodně zlepšil, ale nyní znovu zvrací a má velké bolesti hlavy. Potřebovala byste vědět, jestli lze mamince nějak její obtíže zmírnit a pomoci ji.
Vážení paní Olgo,
zmírnit maminčiny obtíže jistě lze, ne vždy se podaří obtíže umírajících zcela odstranit, ale máme dostatečně účinné léky a postupy, které většině nemocných výrazně uleví. Zvracení a nevolnosti mohou mít celou řadu příčin. Jistě je dobře, že má maminka provedené CT hlavy, protože nádorové postižení mozku — metastázy — jsou velmi častou příčinou zvracení a bolestí hlavy. Nemohu se pochopitelně přesně vyjádřit k tomu, proč maminka zvrací. Mohu ale předpokládat, že nevolnosti a zvracení jsou způsobeny několika vzájemně se sčítajícími faktory. Nádorová onemocnění sama o sobě často vedou k nevolnostem a zvracení, protože nejrůznější působky, které v těle vznikají, dráží v mozku centrum pro zvracení. Nádory postihující dutinu břišní mohou svým místním rozsahem vést k útlaku nebo úplnému uzávěru trávicí trubice, což se rovněž projeví nevolností a zvracením. Nemocní s pokročilými stadii nádorových onemocnění mívají často zácpu a ta sama o sobě opět vede k nevolnostem a zvracení. Rovněž rozvrat minerálového vnitřního prostředí může u zvracejícího nemocného dále zhoršit jeho nevolnosti. A rozhodně i nezaléčené bolesti mohou významnou měrou zhoršovat nevolnosti a zvracení.
Je tedy potřeba udělat si alespoň rámcovou představu o příčině nevolností a zvracení u konkrétního pacienta. Podle předpokládaného mechanismu pak nasazujeme léky, které mohou ulevit. Nejčastěji používáme haloperidol, protože ten působí na více úrovních a lze jej podat jak v kapkách, tak i injekčně. Když je zachována průchodnost trávicího systémů, můžeme vyzkoušet léky, které podpoří průchod žaludkem a střevem. Vždy je důležité pomýšlet na zácpu (i když se často bere jako banalita) a podávat léky proti zácpě. Máme k dispozici také léky, které ovlivňují spouštěcí zónu v mozku. Jednotlivé léky lze většinou kombinovat a dosáhnout alespoň částečné úlevy.
Vedle léků je dále důležité nemocného nenutit do jídla, když sám jídlo odmítá. Důležitá je takké dobrá hygiena dutiny ústní, péče o rty. Tekutiny podávat třeba po lžičkách a zcela podle chuti nemocného. V některých fázích již nejsou potřeba a naopak mohou stav umírajícího jen zhoršovat. Mohou se hromadit v žaludku nebo na plicích. Kdy je podat a kdy ne, to by měl posoudit lékař, který je obeznámený s péčí o umírající pacienty.
Při velkém, úporném zvracení někdy nemocným zavádíme sondu do žaludku, která uleví přetlaku v žaludku. Ne všichni nemocní to ale dobře snášejí a raději zvrací. Sonda může někdy zhoršit riziko vdechnutí žaludečního obsahu.
Rozhodně by měla maminka mít zaléčenou bolest. Kdyby se ošetřující lékař rozhodl pro opioidy typu morfinu, měl by na prvních několik dní podat léky proti nevolnosti a zvracení, protože opioidy u některých nemocných mohou přechodně vyvolat nevolnost.
Pokud máte možnost ve Vašem okolí, bylo by asi nejlépe obrátit se na domácí hospicové služby nebo lůžkové hospice, jste-li z Prahy, můžete se obrátit na Domácí hospic Cesta domů.
Pečovat o těžce nemocného v domácím prostředí bez zdravotnického zázemí je vždy náročné, ale zároveň neuvěřitelně statečné rozhodnutí. Být v těchto chvílích na blízku je to nejlepší, co pro maminku děláte.
S úctou a pozdravem
MUDr. Irena Závadová