Jak získat informace o zemřelém tatínkovi?
Dobrý večer, obracím se na Vás s velkou prosbou o zodpovězení dotazu. 12.2.11 můj tatínek prodělal mozkovou příhodu, ihned jsme volali záchranou službu. Přijeli podle dispečiku do 15min. Převáželi ho do nemocnice vzdálené dobrých 45min Ostrava, i když máme nemocnici vzdálenou čtvrt hodinky Nový Jičín. Když jsme si později do nemocnice volali, bylo nám řečeno, že byl přivezen pozdě, stav je vážný, byla zasáhla nejhlavnější tepna do mozku. Následně s krvácením a otokem. Tatínka tedy převezli na ARO a uvedli do umělého spánku. Když jsme si volali, kdykoliv nás odbyli, že stav je prostě vážný-jiné informace nebyly podány. Na druhý den nám volali, že otce budou převážet do jiné nemocnice v Ostravě. Což i udělali a za dvě hodiny volali, že zemřel. Dodnes nám nikdo nepodal žádné informace, proč ho vůbec převáželi, jestli se tomu dalo nějak zabránit, o případné pitvě, nemáme vůbec žádný papír z nemocnice. Ač jsem už 3xposílala dotaz do příslušné nemocnice, nikdy mi neodpověděli! Co si máme o tom myslet, jaký je standartní postup? Děkuji za odpověď
Po smrti tatínka nám nikdo nepodal žádné informace, proč ho převáželi, jestli se tomu dalo nějak zabránit, o případné pitvě, nemáme vůbec žádný papír z nemocnice.
Dobrý den,
rozumím Vaší otázce i smutku a rozhořčení nad smrtí tatínka. Pokusím se Vám podat alespoň obecné informace k tomu, co se Vám přihodilo, ale o přesný průběh toho, co a proč se stalo, se budete muset ptát lékařů, kteří Vašeho tatínka ošetřovali, nejlépe v nemocnici, kam byl přivezen. Pokud neodpovídají na písemné dotazy, domluvte si osobní schůzku s primářem oddělení.
Cévní mozková příhoda (CMP) je velmi vážné onemocnění. Dojde k nedokrvenosti části mozku a to buď tím, že se některá céva “ucpe” (ischemická CMP), nebo naopak praskne a dojde ke krvácení (hemoragická CMP). Někdy dojde i k tomu, že se céva nejprve ucpe a následně dojde v postiženém úseku i ke krvácení. Každopádně to vede k tomu, že část mozkové tkáně, která je touto cévou zásobována, je nefunkční a způsobuje známé příznaky (poruchy hybnosti, vidění, řeči, chování apod.). Léčba je složitá a snaží se o to, aby co největší část postižené mozkové tkáně byla zachována a mohla začít znovu fungovat. Někdy je možné zasáhnout a “ucpanou” cévu uvolnit (tzv. trombolýza), nebo zastavit a odstranit krvácení. Tato léčba je ale velmi náročná a vysoce specializovaná a provádí se jen na určitých pracovištích, kde k tomu mají příslušné vybavení a personál. Proto si myslím, že Váš tatínek byl odvezen do vzdálenější nemocnice v Ostravě, kde je tato léčba dostupná. Tento léčebný postup se může provádět jen do určité doby od vzniku příhody, pozdější zásah už by mohl být nebezpečný. Např. výše zmíněná trombolýza se provádí do cca 3,5hodiny od vzniku příhody.
Ve svém dotazu píšete, že u tatínka byla postižena hlavní mozková tepna a došlo k otoku mozku a krvácení. V takových případech opravdu bývá nutné, aby pacient byl uveden do umělého spánku, který pacientovi minimalizuje nároky organismu a poskytne mozku možnost se zotavit. V každém případě to svědčí o velmi závažném stavu pacienta. Pokud dojde k dalším komplikacím, může to být fatální a pacienti — bohužel — velmi často na tyto komplikace umírají.
Jak přesně se vyvíjel zdravotní stav Vašeho tatínka a co se přesně stalo, samozřejmě nevím a je potřeba se na to ptát lékařů, kteří ho ošetřovali. Věřím, že pro Vás nedostatek informací a následná smrt tatínka byly zdrcující a nevím, jak vše probíhalo. Je velmi špatné, pokud se příbuzným nedostane dostatek informací a jejich zármutek je ještě zvětšován o zmatek a nejistotu.
Ze své vlastní zkušenosti ale vím, že při poskytování telefonických informací musí být lékař velmi zdrženlivý, správně se po telefonu žádné osobní informace nemohou poskytovat, a i pokud to situace vyžaduje (příbuzný je například z daleka), je potřeba se chovat velmi obezřetně — nelze ověřit, že opravdu mluvíme s příbuzným a ani nelze vědět, jak na tyto informace po telefonu zareaguje. Proto u nás například tyto informace poskytujeme pouze při osobním pohovoru, aby bylo možné vše řádně vysvětlit a eventuelně příbuznému poskytnout podporu, nezřídka jsou to zprávy velmi neradostné.
Proto bych Vám znovu doporučila pokusit se o osobní pohovor, který by Vám mohl blíže vysvětlit, proč a jak vše probíhalo. Chápu, že život Vašeho tatínka Vám to nevrátí, ale třeba budete klidnější, že se pro jeho záchranu udělalo vše, co bylo možné. Přeji Vám mnoho sil do dalších dní a doufám, že alespoň část Vašich obav se rozptýlí.
S úctou a pozdravem
Jana Michlová