Jak zastupovat pacienta, který se již nepodepíše?
Dobrý den, poradíte mi prosím jak postupovat u pacienta, který v domácnosti byl samostatný následkem úrazu a krvácení do mozku ...ochrnutí... se již ani nepodepíše, pac. je v nemocnici, rodina nemá přístup k jeho důchodu, aby mu platila byt, ani disponovala s jeho majetkem a ví že je ve stavu kdy bude potřebovat 24 h ústavní péči. Nebude se moci vrátit domů. Byt nelze prodat ani pronajmout, důchod nemohou vyzvednout, aby byt dál platili finance na to nemají, žádost do domova pro seniory pac. nepodepíše a co teď s tím? Poradíte mi prosím jak postupovat? děkuji
Píšete o pacientovi, který se následkem úrazu není schopen podepsat. Je v nemocnici a bude dále potřebovat 24 hodinou institucionální péči. Potřebujete poradit, jakým způsobem je nutné postupovat, abyste mohli disponovat jeho majetkem, vyzvedávat důchod, platit účty, pronajmout byt apod.
Dobrý den, paní Martino,
přebírání důchodu lze řešit ustanovením zvláštního příjemce důchodu. Ustanovení zvláštního příjemce důchodu lze v případech, kdy oprávněný příjemce není schopen vzhledem k nepříznivému zdravotnímu stavu přebírat svůj důchod nebo se není schopen podepsat.
Žádost o ustanovení zvláštního příjemce podává, v případě, že oprávněný ze zdravotního důvodu nemůže žádost podat sám, osoba, která chce být zvláštním příjemcem důchodu oprávněného.
Na základě lékařské zprávy lze o ustanovení zvláštního příjemce požádat na příslušném úřadě (odboru sociálních věcí) v místě trvalého bydliště pacienta.
Potřebujete:
-
občanský průkaz;
-
- občanský průkaz pacienta;
-
potvrzení lékaře, že pacient není schopen si osobně přebírat na poště svůj důchod, podepsat se či rozhodovat o tom, kdo by měl být zvláštním příjemcem důchodu;
-
výměr důchodu;
-
vyplněnou žádost o ustanovení zvláštního příjemce formulář (k dispozici na úřadě).
Po podání žádosti zpravidla následuje sociální šetření. Sociální odbor má na vyřízení žádosti lhůtu 30 dnů, ale v realitě se obvykle snaží věc vyřešit co nejdříve. Poté zašle žadateli vyjádření. V případě kladného vyjádření je dále zasílá na Českou správu sociálního zabezpečení, která následně změní příjemce důchodu.
Pro bližší a více konkrétní informace prosím kontaktujte příslušný úřad v místě bydliště.
Ohledně nakládání s majetkem, podepisování smluv apod., je nutné žádat soud o omezení způsobilosti k právním úkonům a ustanovení opatrovníka. V následujícím odkaze opatrovnictví dospělých se můžete dočíst bližší informace o opatrovnictví. O omezení způsobilosti k právním úkonům a ustanovení opatrovníka vždy rozhoduje soud. Pro rychlejší řešení existuje možnost předběžného opatření. Ve věci bych Vám doporučila se obrátit na některou občanskou poradnu v místě Vašeho bydliště, kde Vám právník může poradit jak nejlépe postupovat.
S pozdravem
Olga Stránská