Jak vážný je stav pacienta po oživování a selhání životně důležitých orgánů?
Dobrý den,
měla bych dotaz jak vážně je na tom mého kamaráda otec. Vím, že mu nechtějí ublížit, a proto mu neřeknou, jak na tom doopravdy je. Jestli má šanci se uzdravit? Omdlel a 20 minut ho oživovali, teď je v umělém spánku, selhaly mu ledviny, játra a má oboustranný zápal plic. Teď se mu snaží obnovovat ledviny a vyměňují mu krev. V umělém spánku je zatím 3 dny. Dá se to vyléčit, popř. jak dlouho to bude trvat?
Ptáte se, jak vážný je stav kamarádova tatínka, který je po selhání ledvin, jater a zápalu plic v umělém spánku,
Milá Kristýno,
někdy bohužel zdravotníci ubližují právě tím, že nechtějí říci, co se děje a co se může dít dál. Nemocní i příbuzní pak mohou být stresování právě tím, že cítí napětí mezi realitou, kterou tuší, a tím, co jim zdravotníci říkají. Někdy ale zdravotníci skutečně nevědí a pohybují se ve statistických číslech, která pochopitelně v konkrétním případě příliš nevypovídají.
Nemohu se bohužel nikterak vyjádřit ke zdravotnímu stavu kamarádova tatínka. To, že mu selhaly ledviny, játra a má zápal plic, jistě znamená, že jeho zdravotního stav je velmi vážný. Závisí pak na mnoha dalších faktorech, jakým směrem se bude jeho stav dále vyvíjet — co bylo vůbec příčinou toho, že musel být oživován, jakými dalšími chorobami trpí, jak se zdravotní stav vyvíjel doposud, jak reagoval na poskytovanou léčbu. Šance, že se “vyléčí” — tedy vrátí do původního stavu zdraví před tím, než byl oživován, jistě je, ovšem jak velká, to se nemohu vyjádřit. První dny bývají obvykle nejdůležitější k odhadu dalšího vývoje.
Můžete kamaráda podpořit, aby s ošetřujícím lékařem otevřeně mluvil, ptal se na vše, co by rád věděl, případně si otázky předem napsal na papír, aby na nic nezapomněl.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová