Jak vážná je jaterní cirhóza způsobená chronickou hepatitidou C?
Dobrý den paní doktorko,
mamince diagnostikovali cirhozu jater spolu se žloutenkou typu C. Objevil se ascites, edém žlučníku a nohou, ikterus se též dostavil v průběhu nemoci. Jícnové varixy byly diagnostikovány jako malé. Maminka je pořád moc unavená a tak bych se chtěla zeptat, zda se tento stav někdy zlepší? Případně jestli se dá s touto chorobou žít nebo jaká je doba přežití. Mám o ní velký strach. Mockrát Vám děkuji za odpověď.
U Vaší maminky byla zjištěna jaterní cirhóza způsobená chronickou hepatitidou C a Vy se ptáte, jak moc je maminčin stav vážný a jaká je prognóza jejího onemocnění.
Milá Lucko,
žloutenka typu C je choroba velmi zrádná v tom, že se na ni většinou přijde až dlouho po nákaze, ve stadiu chronického onemocnění, kdy už jsou přítomny těžké změny na játrech. Samotná hepatitida C je infekce léčitelná, i když ani to není snadné, terapie je poměrně náročná, zahrnuje i pravidelné píchání podkožních injekcí, může mít nepříjemné vedlejší účinky a trvá až 12 měsíců. Pokud je ale nemoc zjištěna až ve fázi dekompenzované jaterní cirhózy, tedy ve chvíli, kdy už má pacient otoky, ascites a zežloutne, je šance na vyléčení menší. V podstatě jedinou možností, jak cirhózu vyléčit, je transplantace jater. Tento postup má ale své přesné indikace, to znamená, že zdaleka není vhodný pro každého člověka s jaterní cirhózou. Pokud je onemocnění například příliš pokročilé, je riziko, že by transplantace pacientovi spíš ublížila, než pomohla. To musí zvážit odborník na tuto problematiku – hepatolog, který Vaší maminku zná a ví, jaký je její celkový zdravotní stav, přidružená onemocnění, laboratorní výsledky atd. Vy se ho na to ale určitě můžete zeptat, on Vám také bude umět nejlépe odpovědět na otázku, jaká je v této chvíli prognóza onemocnění.
Mějte ale na paměti, že ačkoliv jsou pro jaterní cirhózu sestavené různé klasifikace, které mají stanovit stupeň pokročilosti choroby a mohou pomoci odhadnout předpokládanou dobu přežití, vždy je to jen jakýsi průměr, který nemusí platit právě pro Vaši maminku. Někdy je šikovnější zaměřit se místo na množství času, který ještě máme k dispozici, na to, jak tenhle čas co nejlépe využít. Je dobré si o tom i s maminkou povídat. Nevím, jestli má od svého ošetřujícího lékaře informace o svém zdravotním stavu, ale určitě vnímá, že jí není dobře, a trápí ji to stejně jako Vás. Ve chvíli, kdy můžeme to, co nás tíží, dělá nám starosti, z čeho máme strach atd. s někým sdílet, může nám to většinou přinést úlevu.
Přeji Vám i Vaší mamince hodně sil, hodně společně strávených hezkých chvil a nebojte se ptát se.
MUDr. Kateřina Menčíková