Jak určit, zda má být pacient v umělém spánku odpojen od přístrojů?
Dobry den, pane doktore,
bohuzel se neobjevuje zrejme cela Vase odpoved. Je mozne odepsat jeste jednou. Jde o dotaz ze 16.8. Umely spanek po nehode.
Poprosila bych jeste o informaci, jake jsou moznosti k overeni spravne funkcnosti mozku. Co nejpresneji muze urcit, zda pacient je natolik zasazeny a nemohouci, ze je odpojen od pristroju a zda je nutny souhlas rodiny k odpojeni.
Velmi dekuji a hezky vecer HS
Pacient je v umělém spánku. Jak nejpřesněji určit, zda pacient je natolik zasažený a nemohoucí, že má být odpojen od přístrojů. Je nutný souhlas rodiny k odpojení?.
Dobrý den,
funkce mozku ověřuje klinickým vyšetřením neurolog, dále elektroencephalografie (EEG), eventuelně v některých případech se může zvážit PET (pozitronová emisní tomografie). Anatomicky poškození detekuje computerová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MR).
Nejpřesnějším zhodnocením je využití některých výše uvedených metod, zasazených do zhodnocení stavu zkušeným lékařem v oborech neurologie, neurochirurgie, ARO. Právě klinická, stovkami případů a praxí prověřená, zkušenost těchto lékařů je nejdůležitější.
Odpojení pacienta od přístrojů, které mu zachraňují život, se řídí odbornými pravidly, nerozhoduje o něm rodina, pacient by eventuelně mohl nesouhlasit s léčbou, byl-li by schopen se vyjádřit. V českém právním řádu je prozatím rozhodnutí především v odpovědnosti lékařů. Při léčbě, která pozbývá smyslu z pohledu cílů léčby, má lékař právo ji ukončit. Vše se diskutuje v širším týmu, je-li schopen, vyjadřuje svůj názor nemocný, zcela jistě má být přizvána relevantní rodina, blízcí.
Je to složitý proces, vyžadující hlavně oboustrannou komunikaci.
S pozdravem
L. Kabelka