Jak ulevit pacientovi s rakovinou slinivky břišní?
Dobrý den, nevím jak začít, takže asi od začátku.Jedná se o mého dědu (65let). Do ledna tohoto roku vedl naprosto normální život důchodce (možná trošku aktivnějšího.(s babičkou jezdili po výletech,každou neděli chodili pravidelně tančit na zábavu pro důchodce)Od ledna si začal stěžovat, že ho bolí břicho.Došel si k doktorce a ta mu napsala nějaké prášky s tím, že to nebude asi nic vážného.Jenže ty bolesti se neustále stupňovaly.Několikrát byl hospitalizován v nemocnici.Nakonec jsme se dozvěděli z magnetické rezonance,že děda má nádor na slinivce a začínající metastáze na játrech.Na doporučení doktora jel děda na nějaké vyšetření do Prahy. Tam nám sdělili, že operace nepřichází v úvahu.Děda dostal nějaké léky na bolest.Horší ale je, že je brát odmítá.Ani ne za půl roku strašně zhubnul a zestárnul.(v prosinci měl ještě 98Kg,nyní 72Kg)Nejhorší na všem je to, že babička si nepřála, aby se děda o tom, že má rakovinu dozvěděl. Takže nic neví...Pořád říká, jak by se najedl, ale téměř vše co sní vyzvrací.Za poslední týden se to asi nejvíc zhoršilo.Včera ležel celý den v posteli,strašně hycoval.Asi měl horečku, a naříkal.Dokonce plakal, ať ho to už přestane bolet. Myslíte si, že ještě existuje něco, aby alespoň neměl ty ukrutné bolesti?Nebo jak mu můžeme pomoci???Prosím Vás o radu. Všichni jsme z toho už opravdu zoufalí.Předem Vám děkuji za odpověď. vnučka Michaela
Řešíte situaci vašeho dědečka, kterému byl diagnostikován nádor na slinivce. Hledáte cesty, jak mu ulevit od bolestí.
Vážená Michaelo,
nádor slinivky břišní může nemocnému působit silné bolesti, ale také nechuť k jídlu a jiné zažívací potíže a s tím související hubnutí a celkovou zesláblost. V současné chvíli bych ale za prioritu považovala zvládnutí bolesti. Té se ale nelze zbavit jinak, než že člověk užívá léky na bolest (analgetika). Těmi se obvykle daří bolest zmírnit na dobře snesitelnou míru.
Myslím, že by bylo velmi potřeba, aby o tomto s Vaším dědečkem nějaký lékař pohovořil. Bylo by dobré, aby to byl např. obvodní (nyní se mu říká praktický) lékař, současně by mu měl také obvodní lékař účinná analgetika předepsat. V dnešní době jsou silné opioidní léky proti bolesti dostupné ve formě tablet nebo náplastí.
Vašeho dědečka samozřejmě neznám, ale ze zkušenosti Vám mohu říci, že pacienti mnohem hůře zvládají těžkou nemoc, pokud jim situace není srozumitelná, pokud neznají svou diagnózu, rozsah onemocnění a rámcovou prognózu. Velice Vám doporučuji o tomto s babičkou ale také s obvodním lékařem hovořit a dědečka o jeho stavu lépe informovat. Pokud bydlíte v Praze, doporučovala bych Vám kontaktovat domácí hospicovou péči (Cesta domů). Prostřednictvím praktického lékaře se informujte, zda je v blízkosti nějaká podobné služba nebo lůžkový hospic.
Přeji Vám hodně sil
MUDr. Regina Slámová