Jak ulehčit poslední stadium umírání v domácí péči
Dobrý den, obracím se k Vám s prosbou o radu v situaci,kdy babička 86 po těžké nemoci (na jaře ji vyoperovalí nádor, má vývod a permanentní problémy s příjmem potravy)zesláblá, ale do minulého víkendu, pořád soběstačná jak fyzicky tak psychicky, během 3 dnů, kdy začala být dezorientovaná a apatická,úplně zesláblá.Toto pondělí se mé mamince, která se o ní denně chodila starat nepodařilo babičku ráno probudit, po konzultaci s lékařem jí doporučil babičku nechat, v klidu, s tím že brzy přijde konec a že tak je to pro ni nejlepší, protože nic necítí a odejde v klidu. Babička opravdu tři dny jen spala, ale ve čtvrtek se probrala a začala úplně normálně komunikovat, poznává všechny kolem, ví přesně co kde má a co by chtěla, bohužel si také moc dobře uvědomuje,v jakém je stavu a prosí nás abychom ji nechali. umřít. Pominuli bolest a strašné nervové vypětí mojí maminky, která se o babičku 24 hodin v kuse stará a nevím jak dlouho takové vypětí je schopna snášet.Prosím Vás o radu zda je možné umírající babičce toto trápení v domácím prostředí ulehčit, mám teď na mysli nějaké utišující prostředky, ikdyž bolest zřejmě necítí, vím že se trápí a smrt by byla pro ni vysvobozením. Také by mne zajímalo jak dlouho vydrží bez jídla a bez tekutin, protože od neděle nejedla ani nepila.
Děkuji Vám mnohokrát za Vaši odpověď
P.Prokopová
Ptáte se, zda lze babičce, jejíž život se chýlí ke konci, předepsat lék ulehčující strach z odchodu z tohoto světa.
Vážená paní Prokopová,
Vaše maminka i babička se nalézají ve velmi obtížné situaci, ve které jim oběma je největší oporou rodina a přátelé. Velmi si vážím toho, jak celou situaci doma zvládáte.
Ptáte se, zda lze babičce, jejíž život se chýlí ke konci, předepsat lék ulehčující strach z odchodu z tohoto světa. Pokud je babička úzkostná, má strach, lze tyto její pocity jistě tlumit také léky. Jde o skupinu léků používaných u stavů úzkosti a deprese a některé z nich může předepsat ošetřující nebo praktický lékař. Záměrně jsem použila slovo také, protože se domnívám, že důležitější je přítomnost milovaných osob. Nebojte se s babičkou o jejím strachu z umírání a ze smrti mluvit. Doteky, popovídání o těch nejobyčejnějších věcech mohou přínést umírajícímu hledanou úlevu. Více o tom, jak být s člověkem, který odchází ze života, si můžete přeščíst na tomto portálu v části Poslední týdny a dny.
Dále se ptáte, jak dlouho může vydržet bez jídla a pití — důležitější jsou tekutiny. Zdravý člověk vydrží bez pití maximálně několik dní. Ke konci života je odmítání jídla i tekutin časté a nemusí být nutně způsobeno třeba nádorem. Jde spíše o jakousi přirozenou reakci těla, která odchod usnadňuje. Respektujte v tomto ohledu babiččina přání a potřeby.
Z Vašeho dotazu cítím velké obavy o Vaši maminku. 24 hodinová péče o umírajícího blízkého je vyčerpávající nejen fyzicky, ale i psychicky. I tady je důležitá opora v rodině. Babičce asi již moc času nezbývá, přesto můžete zkusit dojednat agenturu domácí péče, která pomůže s péčí o babičku a umožní Vaší mamince na chvíli si oddechnout a obnovit síly. Adresář agentur v Praze naleznete zde, kontakty na agentury z jiných krajů by měl mít praktický lékař babičky, který by jejich péči mohl předepsat. V této vyčerpávající situaci neváhejte požádat o pomoc také někoho z Vašeho okolí — přátele a známé.
Vážená paní Prokopová, přeji Vám i celé Vaší rodině mnoho sil.
S úctou
MUDr. Irena Závadová