Jak se postarat o umírající babičku v domácí péči?

Odpověď na dotaz ze dne 3. 10. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
staráme se o naši babičku s rakovinou plic.Už je jí 90 let a tak víme,že se její čas chýlí ke konci.O nemoci víme rok a teprve posledních pár měsíců se to začíná zhoršovat.Hodně zhubla,jí minimálně,začali jsme používat pleny atd.. .Babičku nechceme dávat do nemocnice,chceme se o ní starat až do konce,aby zemřela mezi lidmi co jí mají rádi..a v tom je asi problém.Její obvodní lékařka odmítá zajít na návštěvu s tím,že si jí maximálně poslechne a že jí máme dát do nemocnice na internu a tam že se postarají,ale to je to co nechceme.Nevíme kam se obrátit..jde vůbec aby jí třeba jezdila nějaká sestřička píchat injekce až nastanou bolesti?Hygienu zvládáme,nikdy není sama doma,vstáváme k ní i v noci,ale netušíme co dělat,když se začne třeba dusit..můžeme volat pohotovost?A můžeme odmítnout hospitalizaci?Předem děkuji za odpověď...Hajná

Hanka Hajná

Vaše babička má rakovinu plic, rádi byste se o ni postarali doma a hledáte, kdo by Vám v tom mohl pomoci tak, abyste si věděli rady, kdyby se objevila dušnost, bolesti či jiné trápení.

Milá paní Hajná,

předně bych Vás chtěla velmi povzbudit a podpořit ve Vašem odhodlání pečovat o babičku doma, myslím, že je to pro ni to nejlepší.

Je smutné, že jste narazili na praktickou lékařku, která rovnou řekla, že Vám v tom nepomůže. Pokud jste ve městě, kde je praktických lékařů více, asi by stálo za to pozeptat se jinde a případně babičku přehlásit, snad narazíte na vstřícnější přístup. Praktický lékař totiž skutečně má v popisu práce a nasmlouvané od pojišťovny i návštěvy u pacientů, kteří už se do jeho ordinace nemohou dostat nebo jen s velkými obtížemi.

Určitě také máte právo poprosit paní doktorku, aby Vám předepsala lék pro krizovou situaci bolesti nebo dušnosti. Nejčastěji se používá morfin, který se vyrábí jednak v ampulkách pro injekční podávání, ale i v rychle působících tabletách pod názvem Sevredol. Injekční morfin se podává podkožně, což je také způsob, který většinou zvládne po zacvičení i laik, mnoho diabetiků si takto píchá inzulin.

Samozřejmě v případě akutního zhoršení zdravotního stavu je možno volat záchranku a požádat je, aby babičku neodváželi do nemocnice, pouze jí pomohli od obtíží, ale není vůbec jisté, zda to opravdu takto proběhne. Právo odmítnout hospitalizaci má pouze pacient sám, ne jeho příbuzní, a možná babička v tu chvíli nebude už toho schopná.

Praktický lékař může napsat poukaz na domácí péči (tzv. home care), kdy sestřičky chodí do domácnosti na pravidelné návštěvy 1-3x denně a mohou například aplikovat léky, ošetřovat rány a pomáhat s péčí o nemocného podle zadání lékaře. Tato služba je hrazena zdravotní pojišťovnou.     

Určitě si zjistěte, zda ve Vašem okolí nefunguje nějaký mobilní hospic, to jsou instituce přímo specializované na pomoc rodinám starajícím se o nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty v domácím prostředí, které většinou zajišťují svým klientům pohotovostní službu ve dne i v noci. Mají také k dispozici lékaře, který může nastavit léčbu bolesti a dalších symptomů a předepsat potřebné léky i sestřičky, které mají zkušenosti s péčí o umírající a jsou rodině nablízku v těžkých chvílích.

Ještě jednou bych chtěla vyjádřit velký obdiv k Vašemu statečnému rozhodnutí dopřát babičce v posledním úseku jejího života přítomnost a laskavou péči těch nejbližších a věřím, že se Vám dostane pomoci i od nás zdravotníků. Zasloužíte si to!  

S úctou
MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz