Jak řešit bolesti související s posledním stádiem rakoviny?
Dobrý den, pečuju o maminku v posledním stádiu rakoviny - rakovina prsu, početné metastázy do plic a do jater. Měsíc jsme do doma zvládali, ale předevčírem v noci jsem na žádost maminky volala záchranku, ačkoliv jsem se snažila jí přesvědčit, že to ještě zvládneme. Měla úporné bolesti, ačkoliv dávame náplaste, dále morfin v tabletách (Sevredol) po 8 hodinách, dále léky proti zvracení, depresím...atd...večer jsem její stav konzultovala s paní primářkou, která mi doporučila zvýšit dávky Sevredolu..podat najednou 2 tablety a pak dále pokračovat po 6 hodinách. Bolesti neustopily a přidalo se zvracení - tmavá barva jako káva a velmi páchnoucí (jako stolice). Dnes jsem u ní byla pořád takto zvrací. Dávají jí infuze na zavodnění a do infuze něco proti zvracení a snad i proti bolesti. Ona sama mi dnes říká, že sice ještě cítí bolest, ale už to není tak úporná bolest. Chtěla bych se zeptat - je ta tmává barva zvracení krev? V nemocnici se snaží vyhnout mojí otázce - říkají, že může a nemusí. Co to může znamenat? Paní primářka jí nechtěla ani příjmout, říkala, že jí zbýva pár dní (to nám lékaři říkají už od začátku dubna) a ať si jí vezmeme domů. Já si jí domů moc ráda vezmu, vím, že už jí nezachrání. Po lékařích chci jediné, aby jí nastavili tak, aby neměla takové úporné bolesti, ať tolik netrpí. Tvrdí, že už má maximální dávky, mně se to ale nechce věřit. Můžu po nich požadovat ještě zmírnění bolesti, snad pomocí injekcí, když vlastně všechny léky vyzvrací? Maminka je teď v nemocnici spokojená, jsme u ní skmoro pořád.
Pečujete o maminku s nádorem prsu, který se rozšířil do plic. Nově se zhoršily bolesti, na které dostávala opioidy v náplastech a k tomu krátkodobě působící tabletky morphinu — Sevredol. Začala zvracet tmavou páchnoucí tekutinu. Ptáte se, jestli lze zvyšovat dávky opioidů, když má maminka stále bolesti a co by to zvracení mohlo znamenat.
Dobrý den, paní Evo,
nemohu Vám bohužel odpovědět příliš konkrétně, protože pochopitelně neznám podrobnosti o maminčině zdravotním stavu, přesném rozsahu nemoci, prodělané léčbě, dávkách současných léků. Zvracení, které popisujete — tmavá, po stolici páchnoucí tekutina — může například znamenat, že došlo k ucpání trávicího traktu. Jde o známou komplikaci nemocných v pokročilých stadiích nádorových onemocnění. Nádorové hmoty mohou zcela ucpat střevo a vyvolat obraz podobný tomu, který popisujete. Další možností je skutečně krvácení do trávicího traktu nebo může jít o hromadění tekutiny, která při delším stání získává tmavě hnědou až černou barvu (trochu jako lógr). Může jít také ale o nežádoucí účinek opioidů (Sevredolu). To, zda bude lékař hledat přesnou příčinu, velmi závisí na pokročilosti základního onemocnění. Pokud se lékař domnívá, že zvažovaná vyšetření by nevedla ke změně léčebného plánu a navíc by pacienta zbytečně zatížila, neměl by je, jako patrně v případě Vaší maminky, navrhovat.
Prioritou u pacientů, jejichž prognóza je krátká, je tlumení všech průvodních jevů, které nemoc přináší — bolestí, dušnosti, nevolnosti, zvracení. Pokud má nemocný bolesti, pokračuje se pozvolna v navyšování dávek opioidů. V takovém případě nejsou stanoveny žádné nejvyšší dávky opioidů, které lze nemocnému podat. Opiodiy existují i v injekční formě — morphin lze podávat podkožně v intervalu 4 — 6 hodin nebo formou trvalé infuze. Bohužel opioidy, jako každé léky, mají nežádoucí účinky, které někdy mohou další navyšování dávek omezovat nebo dokonce znemožnit. Zdravotníci se nejčastěji obávají útlumu dechového centra, které je ale velmi vzácné, jsou-li opioidy podávány podle doporučených postupů. V případě, kdy se nedaří tlumit bolesti, nevolnosti nebo jiné příznaky, lze nemocnému nabídnout tak zvanou paliativní analgosedaci. Jde o podání léků, které sníží hladinu vědomí nemocného a umožní mu tak odpočinout si od jinak nezvladatelných obtíží.
Pokud máte možnost, obraťte se na nejbližší hospicové zařízení. Můžete také třeba využít ambulanci léčby bolesti, která bývá v některých nemocnicích. Další možností je konzultace s lékařem z oboru paliativní medicíny, která je zaměřena právě na péči o nevyléčitelně nemocné.
Je moc dobře, že bojujete za maminku, která již nemá dost sil. Je naprosto pochopitelné, že se bráníte vzít si maminku zpět do domácího prostředí, když nemá dobře zvládnuté bolesti a další průvodní příznaky. Zkuste si znovu promluvit s ošetřujícím lékařem a domluvit se na dalším léčebném plánu. S péčí v domácím prostředí Vám může pomoci také agentura domácí péče, kterou předepisuje ošetřující lékař nemocnice nebo praktický lékař. Agentura zajistí podávání injekcí, péči o pokožku u ležícího pacienta, prevenci proleženin a jiné zdravotnické úkony.
Lékařům také nabízíme emailovou konzultační linku.
Přeji Vám a hlavně Vaší mamince, abyste společně zvládly vše, co máte před sebou.
MUDr. Irena Závadová