Jak probíhá umírání ženy s nádorem dělohy a metastázami, když odmítne léčbu?
Ako umiera žena s diagnózou C54.1 a súčasne C54.9, ak má po operácii metastázy a odmietne liečbu?
Ďakujem.
Ptáte se nás, jak vypadá umírání pacientky na nádor dělohy v případě, že je pacientka odoperována, ale má metastázy (rozšíření nádoru mimo původní ložisko) a další léčbu si nepřeje.
Dobrý den,
pacienti s pokročilými nádory, ale vlastně i s nenádorovými chorobami, mají obvykle velmi podobný průběh posledních týdnů a dnů života. V odkazu na brožurku jsou jednotlivé příznaky popsány podrobněji. Obecně nemocným ubývá sil, postupně méně a méně chodí, většinu času prosedí a později proleží, více času také prospí či proklimbají. Méně a méně jedí, nemají ani hlad ani chuť na jídlo či tekutiny a jsou-li do jídla a pití příliš nuceni, mohou mít opakované nevolnosti, mohou zvracet, otékají jim končetiny a podobně. Přestávají se zajímat o okolní dění a jakoby se stahují do sebe. Hodně našich nemocných a jejich blízkých vyslovuje obavy z velkých bolestí nebo dušnosti — to jsou ale příznaky, které jsou poměrně dobře ovlivnitelné dobrou léčbou. Hodně zde může pomoci i konzultace s paliativním týmem (ambulance paliativní péče, hospic a podobně).
Pochopitelně v závislosti na konkrétním onemocnění se mohou objevit některé specifické příznaky a obtíže. U pacientky s nádorem dělohy například výtok a infekce, poruchy střevní pohyblivosti a podobně. Toto vše ale pomůže zvládnout právě paliativní tým. V odkazu najdete kontakty na ambulance paliativní péče nebo lůžkové či mobilní hospice (v těchto zařízeních pracují lékaři a další profesionálové, kteří jsou speciálně vzděláváni právě v péči o nevyléčitelně nemocné).
Domnívám se, že je důležité připravit se na možné scénáře a že je to také možné — právě s pomocí a podporou profesionálů. Lze pak předejít zbytečnému utrpení a zvládnout, co je potřeba, s pocitem, že na to nejsme sami.
MUDr. Irena Závadová