Jak převézt nemocného do jiné nemocnice?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 10. 2005 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli existuje nějaký předpis (zákon) k získání přechodové zprávy, kterou potřebuji pro předání vážně nemocného tatínka do jiné nemocnice. Po operaci bypassu byl převezen do okresní nemocnice, kde je již měsíc připojen na dýchací přístroj, protože sám nedýchá. Dle informací lékaře se s tímto stavem (poničení bránice) setkali poprvé a neví si s tím rady (informace hledájí v knihách a na internetu). Z tohoto důvodu usiluji o převezení mého tatínka do Prahy a okresní nemocnice mi nechce předat převodovou zprávu, která je nezbytná k převozu.

Daniela Furiaková

Furiaková Daniela

Je možné převézt tatínka do jiné nemocnice, kde by mohla být lepší péče?

Dobrý den, Danielo,

podle zákona v současné době má pacient právo nahlížet do své dokumentace a připravuje se úprava, podle které by měla být možnost pro pacienta provádět kopii dokumentace. Pacient má také plné právo rozhodnout o svém osudu — pokud ale jeho zdravotní stav dovoluje takové rozhodnutí provést.

Je zapotřebí zdůraznit:

  • právo o těchto krocích rozhodovat má vzhledem k ochraně osobních dat a lidských práv dle zákona jen sám pacient nebo jím výslovně určený zástupce (a pokud pacient není schopen svého zákonného zástupce určit — například v případě pacienta v komatu — může tak učinit soud, ale to je záležitost vyžadující více času)

  • pokud ale chcete převézt tatínka do jiné nemocnice, není problémem samotným jen dokumentace, ale vůbec samotný akt převozu.

V situaci tak vážného stavu, jakým stav Vašeho tatínka bezpochyby je, by měl především jeho ošetřující lékař rozhodnout o dalším postupu, také proto, že je za toto rozhodnutí plně odborně i lidsky zodpovědný. Chci tím říci, že mi připadá — alespoň jak vyplývá z Vašeho dotazu — že je zapotřebí, abyste společně s lékařem či lékaři, kteří se starají o Vašeho tatínka, znovu a třeba opakovaně podrobně probrali situaci a také aby oni vyslyšeli Vaše dotazy, nejistotu a oprávněné obavy. To mi naopak připadá jako zcela legitimní Vaše právo — a to dokonce nejen po lidské, ale samozřejmě i po právní stránce.

Prosím Vás o znovuoslovení kolegů a také znovu o vůli navodit co nejkonstruktivnější prostředí ke komunikaci mezi Vaší rodinou a ošetřujícím personálem tatínka. Jestli něco vůbec může v celé situaci pomoci, pak především oboustranná dobrá vůle a spolupráce. Někdy dokonce i tam, kde samotná medicína s přírodou a nemocí prohrává.

Věřím, že se Vám to podaří.

S úctou

Ladislav Kabelka

Dotaz zodpovídá

MUDr. Ladislav Kabelka, PhD.

lékař

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz