Jak pomoci v poslední fázi rakoviny?
Dobrý den, prosím Vás jedná se o mého tatínka 55let, tumor v jícnu,v játrech po chemoterapii jen drobná reziduální metastáza v S8, jinak vymizení všech metastáz a též normalizace struktury ve smyslu steatozy, na plicích meta postižení, zasaženy lymfat.uzliny (zpráca je z 19.1.2007). V tomto týdnu našli taťkovi vodu v břiše.Bylo nám zděleno, že je to poslední fáze rakoviny.Prosím Vás doopravdy se s tím nedá nic dělat? Jak bych svému tatínkovi mohla pomoc? Děkuji moc za odpověď Jelínková
Tatínek (55) má tumor v jícnu. Bylo nám sděleno, že je to poslední fáze rakoviny. Doopravdy se s tím nedá nic dělat? Jak bych mohla pomoc?
Dobrý den, paní Jelínková,
z Vašeho popisu tatínkova onemocnění vyplývá, že má onemocnění opravdu hodně pokročilé. Není to v onkologii vůbec vyjímečné, že se po počáteční dobré odpovědi na chemoterapii, která může trvat několik týdnů nebo několik měsíců, onemocnění vrací, někdy do původního místa, někdy formou vzdálených metatstáz do jater, do uzlin nebo do dutiny břišní. Takové onemocnění není prostředky současné onkologie vyléčitelné. V této fázi lze sice u některých typů nádorů zkusit ještě nějaký jiný druh chemoterapie (tzv. chemoterapii druhé linie). Taková chemoterapie může v nejlepším případě o několik týdnů až měsíců prodloužit život.
U nádoru jícnu obecně je však citlivost nádorových buněk na chemoterapii druhé linie velmi nízká. Pro pacienta je navíc chemoterapie spojena s celou řadou nepříjemných nežádoucích účinků. Domnívám se tedy, že onkologové, kteří o Vašeho tatínka pečují, nebudou chemoterapii navrhovat. Spíše doporučí tzv. symptomatickou paliativní péči — tedy péči, která je zaměřena na mírnění všechy nepříjemných projevů (symptomů) nádoru jako je voda v břiše (ascites), nechutenství, nevolnost, bolest, únava a dušnost. Váš tatínek je zřejmě velmi vážně nemocen, jeho nemoc ho přímo ohrožuje na životě. Čas života, který mu zbývá, není dlouhý (jak dlouhý bude, to samozřejmě nevíme).
Je proto velmi důležité se soustředit na to, aby tento omezený čas tatínek mohl prožít v co nejlepší kvalitě — bez nesnesitelných bolestí, bez nevolnosti a zvracení, ale také pokud možno v prostředí, kde mu bude dobře, v blízkosti lidí, které má rád a kteří mají rádi jeho. Vy, jako dcera můžete k tomu všemu významně přispět tím, že mu budete v této fázi nablízku. Dovedu si představit, že to pro Vás není vůbec jednoduché, ale v současné situaci tatínkovi jistě nepomůžete tím, že před ním budete závažnost nemoci skrývat nebo jí jakkoliv zlehčovat. O tom, jak s nevyléčitelně nemocným komunikovat, lze velmi těžko hovořit v obecné rovině. Vždy velice závisí na konkrétním pacientovi, ale také na Vás, na tom, jaký vztah a jaký styl komunikace jste mezi sebou měli. Někdy je užitečné se poradit v psychologem. O tom, jak být nablízku, si také můžete přečíst text přímo zde na tomto portálu: Poslední týdny a dny.
Přeji Vám v této nelehké fázi hodne sil.
Regina Slámová