Jak pomoci tatínkovi, kterému se vrátil nádor plic?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 6. 2008 zobrazit původní dotaz

Tatínkovi je 75 let v lednu mu byl operativně odstraněn nádor na plicích. Vzali mu levý horní lalok a kus pohrudnice (nález byl malý B1 a nacházel se na periferii).Vše dopadlo dobře, ani nepodstoupil chemoterapii.Nedávno mu prasklo žebro a po rtg byl na CT s tímto závěrem : Stav po horní lobektomii vlevo s lokální recidivou nádoru ve stěně hrudní spolu s osteolýzou žeber.Suspektní metastáza i ve stěně hrudní vpravo se zlomeninou žebra. Mnohočetné hematogenní metastázy v obou plicích. Suspektní metastáza v pravém laloku jater. Vím, že to není dobrý, ale moc Vás prosím o lékařské vysvětlení jeho stavu. Začal brát lék Lodronat a stále užívá ovosan.Nevím, jak dlouho mezi námi bude a ani nevím, jak bych mu mohla pomoci. Omlouvám se, že Vás obtěžuji tímto dotazem, ale bojím se příštích dnů. S pozdravem Jana

Jana

Ptáte se na prognózu tatínka, kterému se vrátil vyoperovaný nádor plic ve formě metastáz do plic, jater a kostí.

Vážená paní Jano,

z Vašeho popisu vyplývá, že se Vašemu otci vrátil v lednu vyoperovaný nádor plic ve formě metastáz do plic, jater a kostí. To je velmi vážný, nevyléčitelný stav. V některých případech se u takto nemocných podává chemoterapie. Je to ovšem náročná léčba s řadou nežádoucích účinků, která navíc může život prodloužit pouze o několik měsíců. Lékaři — onkologové tuto léčbu Vašemu otci nenavrhují, protože se s ohledem na jeho věk a celkový zdravotní stav domnívají, že by mu taková léčba udělala “více škody než užitku”. Předepsali mu tedy Lodronát, lék, který zpevňuje kosti, které jsou poškozené nádorem.

Váš otec má vážné onemocnění, u kterého lze předpokládat, že se bude postupně zhoršovat. Pacienti většinou trpí narůstající slabostí a únavou, někdy mají problémy s příjmem potravy a tekutin, někdy mají bolesti. Délka života, který mají pacienti při tomto stupni pokročilosti před sebou, se obvykle počítá na měsíce (nikoliv na roky). Nevím, jakým způsobem lékaři s Vašim otcem komunikují, do jaké míry si tatínek uvědomuje závažnost svého stavu a jak dalece si přeje o své nemoci s lékaři a s Vámi otevřeně hovořit. Přesto vám doporučuji, abyste ve vzájemné komunikaci s otcem usilovala o co největší upřímnost a otevřenost; abyste také otevřeně a konkrétně kladla otázky ošetřujícímu onkologovi. Buďte tátovi oporou.

Přeji Vám hodně sil

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz