Jak pomoci při nádoru jícnu v pokročilém stadiu?
Dobrý den, mému otci byl zjištěn nádor jícnu. V roce 2004 byl ozařován a protože přestal chodit na kontroly, nemoc se zhoršila.Asi před 2 měsíci mu byla zavedena gastrostomie pro kompletní uzávěr jícnu.V té době mohl ještě přijímal v malém množství tekutiny.Nyní nemůže už ani tekutiny a nepoliká ani sliny. Po dalším vyšetření,které se konalo 27.3.2007, je zjištění doktora takové:
nález:endoskopem lze projít do 20cm od řezáků. Zde je štěrbinovité lumen jícnu,nedá se proniknout dále. Zaveden vodící drát, ale ani po něm není možná dilatace a průchod aborálně.
závěr:Těžká stenoza až uzávěr celého jícnu, není možná dilatace a tím i event. zavedení stenu.
Tímto prosím o jakoukoliv pomoc nebo i doporučení. Děkuji za odpovědˇ
Otci byl zjištěn nádor jícnu, byl ozařován, přestal chodit na kontroly a nemoc se zhoršila. Před 2 měsíci mu byla zavedena gastrostomie pro kompletní uzávěr jícnu. Diagnóza: těžká stenoza až uzávěr celého jícnu, není možná dilatace a tím i eventuální zavedení stenu. Prosím o jakoukoliv pomoc nebo doporučení.
Milá Šárko,
v lékařské zprávě, kterou jste nám do otázky přepsala, je popsán rozsah onemocnění. To, co je ve zprávě popsáno, přesně odpovídá i obtížím Vašeho otce, o kterých píšete. Polykat tekutiny ani sliny nemůže proto, že nádor zcela uzavřel jícen, tedy trubici spojující ústa se žaludkem. Vnitřek této trubice se tím, jak nádor postupně rostl, zcela „ucpal“ a proto Váš otec nemůže nic spolknout. V lékařské zprávě se dále píše, že se lékař pokoušel provést v jícnu zákrok, který by ho opět zprůchodnil (zavést stent – to znamená do zúženého místa vložit „vyztužení“, které nádor stlačí ke stranám a na určitou dobu zprůchodní jícen pro polykání potravy). Bohužel to u Vašeho otce nebylo možno provést, nádor je natolik rozsáhlý, že do jícnu nelze toto vyztužení vložit. I z tohoto důvodu má Váš otec gastrostomii, tedy vlastně náhradní „vchod“ do žaludku, jinak by nemohl přijímat žádnou potravu ani tekutiny.
Věřím, že je pro něj tento stav velmi nepříjemný a omezuje ho v běžných aktivitách. Bohužel nepíšete, jaký je jeho celkový stav. Jak se mu daří po fyzické i psychické stránce? Je doma nebo v nemocnici? Podle toho bych zvažovala další postup. Nemoc vašeho otce je velmi vážná a já Vám nedokážu, bez bližší znalosti jeho zdravotního stavu, dát konkrétní radu. Doporučila bych Vám ale, abyste se společně s otcem zeptali ošetřujícího lékaře, co všechno lze udělat. Zeptejte se, je-li nějaká možnost ještě nádor zmenšit (například ozařováním) a potom se opět pokusit stent zavést. Pokud není naděje na další, alespoň dočasné zlepšení jeho stavu, zaměřte se na to, aby i přes všechny komplikace, které sebou jeho pokročilá nemoc přináší, mohl prožívat každý den alespoň drobné radosti. Myslím, že je velmi důležité, aby se necítil sám a mohl mluvit o všem co ho trápí. Nejlépe ale bude, když se ho zeptáte sama, na vše, co by si přál.
Je mi líto, že Vám nemohu dát nějakou “zázračnou“ radu, která by Vašemu otci ulevila. Věřím ale, že Vaše starost a péče o něj může Vašemu otci přinést více úlevy než leckterý lék, jistě jste pro něj velkou oporou.
Přeji Vám hodně štěstí a dostatek sil,
Jana Michlová