Jak pomoci od bolesti při rakovině tlustého střeva?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 12. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobry den, chtěla bych Vas moc poprosit o radu muj deda 82 roku ma rakovinu tlustého streva, a ma chyceny i konecnik a metastaze lymfatických cest, a na omak zdravotni sestry ma to prorostle do bricha a na konecniku. Je to velice bolestive, deda ma 2 vyvody jak moc i stolice. A babicka 80 let se o nej stara, ale vůbec to nezvlada, dnes jsem byla s babickou u lékařky a chtěla jsem na doporuceni sestry která za nami dojela na objednani ze nevime jak a co delat.Chtela jsem po pani doktorce naplasti od bolesti odmitla mi je pro dedu dat, přitom deda cely noc nespi vzdycha bolesti, a ma pouze od bolesti kapky algifen, dnes jsem dostala pro dedu tramal ale tablety ne kapky. Nechtela mi ty naplasti dat, deda umira v hroznych bolestech. Prosim na koho se muzu obrátit, aby mu ty naplasti napsal. jsem ochotna mu je i koupit. Nevime co delat. Chceme mu pomoct, a nevime jak když pani obvodni lékařka vůbec nechtěla ani slyset. Jinak jsme z Ivanovic na Hane u obvodni lékařky. Moc me to mrzi ze mu nijak nemůžeme pomoct. Dekuji za informaci a predem mnohokrat dekuji. s pozdravem
Martina

martina

Píšete, že Váš dědeček má rakovinu tlustého střeva s metastázami do lymfatických uzlin a nejspíše i prorůstáním do okolí, má bolesti, které nejsou dobře léčené, praktická lékařka Vám odmítla předepsat opiátové náplasti a Vy se ptáte, jak můžete dědečkovi pomoci, kam se obrátit.

Milá Martino,

bohužel opiátové náplasti nelze koupit, ty skutečně musí předepsat lékař, jinak Vám je v lékárně nevydají. Nevím, jestli kromě praktické lékařky ošetřoval Vašeho dědečka ještě nějaký jiný lékař (internista, onkolog…), potom byste se mohla zkusit obrátit na něho. Ve větších městech existují i centra specializovaná na léčbu bolesti, tam by jistě uměli správně nastavit léčbu tak, aby dědeček  zbytečně netrpěl. Nevím, ale jestli je ještě v tuto chvíli dědeček schopen převozu, protože lékař těžko může předepsat léky pacientovi, kterého nikdy neviděl. 

Pokud nemáte jiného ošetřujícího lékaře, zkusila bych praktickou lékařku oslovit znovu, s tím, že dědečkovi ani Tramal ani Algifen dostatečně nezabírá a ještě jednou požádat o silnější léky. Opiáty se dají předepsat jak ve formě tablet, kapek, tak náplastí. Náplasti jsou na místě především tam, kde je problém s polykáním tablet nebo trápí i nevolnosti a zvracení. Začíná se vždy nízkou dávkou opiátu, která se postupně navyšuje tak, aby bolesti byly uspokojivě kontrolovány. Praktický lékař má i návštěvní povinnost u pacientů, kteří nejsou schopni se dostat za ním do ambulance, máte právo požádat paní doktorku, aby dědečka doma vyšetřila a nastavila dostatečně fungující léčbu. Myslím, že pokud uvidí dědečkovo trápení na vlastní oči, bude možná reagovat jinak než když by léčila pouze na dálku. Pokud by paní doktorka chtěla, může se ozvat do poradny Cesty domů (tel. 775 166 863 nebo 283 850 949), nechat na sebe kontakt a léčbu konzultovat s  paliativním lékařem — specialistou, který se jí ozve, případně poslat email do schránky pro lékaře. Je možno oslovit i některý z dalších mobilních hospiců, pokud je pro Vás dosažitelný.

Když se nepodaří žádná z těchto možností, bylo by řešením převezení dědečka do některého z lůžkových hospiců nebo do nemocnice, aby nastavili léčbu bolesti tam. Hospic má tu výhodu oproti nemocnici, že je přímo zaměřen na péči o nevyléčitelně nemocné pacienty, většinou se tam chovají k pacientům hezky i po lidské stránce a umožňují pobyt příbuzných či přátel, babička by tedy mohla být v hospici s dědou, pokud by chtěla.

Myslím na Vás a držím palce, aby se Vám podařilo dosáhnout pro Vašeho dědečka pomoci.

S pozdravem,

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz