Jak pomoci od bolesti při rakovině?
Dobry den
v letosnim roce byla memu tatinkovi diagnostikovana rakovina kosti,ktera se rozsirila od rakoviny prostaty.
Tatinek je nyni jiz uplny lezak,malo ji a vetsinu dne spi.Jeho stav se posledni mesic velice vyrazne zhorsil.Velkou starost nam dela,ze si zacina stezovat na bolest kycelniho kloubu,ktery mu byl asi pred 20 lety nahrazen.Pani doktorka mu asi pred necelym mesicem predepsala Tralgit,ktery pote, co tatinkovi delalo problem leky polykat nahradila kapkami Tramal(30 kapek/2x za den),.tatinek si vsak stale casteji pres den stezuje na velke bolesti kloubu,i presto,ze mu behem dne podavame na uleveni od bolesti Ibuprofen 600 a bolestive misto potirame konskou masti.Poradte nam prosim,co muzeme udelat,aby jsme tatinkovi ulevili,tusime ,ze ho cekaji jeste vetsi bolesti a chceme predejit tomu,aby se nestalo,ze by mu leky nezabiraly.
Dekuji oredem za radu a pomoc.
S pozdravem
Vladimir Parizek
Jak pomoci od boletsi při rakovině kostí, která se rozšířilaa od rakoviny prostaty?
Vážený pane Pařízku,
když se nádor prostaty rozšíří formou metastáz do kostí, tak to bývá často spojeno s bolestí. Léky, které Vašemu otci lékařka nasadila (Tralgit a Ibalgin) jsou dobré. Někdy bývá bolest tak silná, že tyto léky nestačí a je třeba sáhnout k lékům silnějším. Tyto tzv. silné opioidy obvykle kostní bolest umí dobře zmírnit . Některé z nich jsou v tabletách, některé mají formu speciálních náplastí, které se lepí na kůži. Pokud máte pocit, že předepsané léky Vašemu tatínkovi nestačí, požádejte lékařku, aby mu předepsala něco silnějšího. Někdy je dobré lékařku požádat, aby nemocného odeslala nebo jeho medikaci konzultovala se specializovanou ambulancí léčby bolesti, kterých je v ČR již celá řada.
S obvodní lékařkou je také dobré hovořit o ostatních aspektech péče, např. o tom, jak povzbudit chuť k jídlu, jak řešit zácpu, jaké pomůcky by byly vhodné, když se táta stal zcela ležící. Možná by pro Vás mohlo být přínosné zapojení sester domácí péče, které by Vám s péčí pomohly — jejich docházení může předepsat právě obvodní lékař. Někdy je zajištění dobré péče doma obtížné a pro pacienta je potom dobré zajistit přijetí do lůžkového hospice. To vše je třeba prohovořit jak s tatínkem, tak s jeho obvodním lékařem (který by měl péči doporučit) i dalšími osobami, které Vám s péči o tatínka pomáhají.
Přeji vám hodně sil
Dr. Regina Slámová