Jak pomoci imobilní babičce s potížemi s polykáním?

Odpověď na dotaz ze dne 21. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s žádosti o radu. Naše 94letá babička je umístěna v Domově seniorů. Je pravděpodobně na konci své cesty. Je dlouhodobě upoutaná na lůžko a nesoběstačná. Již týden má vážné problémy s polykáním. Bohužel toto zařízení jí není schopno poskytnout např. infuzní terapii. I přestože je nám zřejmé, že je to, jak nám bylo řečeno, "biologický proces", tak bychom neradi, aby babička zemřela hlady a žízní. Nemáme v úmyslu protrahovat tento nezvratný vývoj, ale důstojně její život završit. Máme obavy, že bude převezena do nějakého nevhodného nemocničního prostředí, pokud se stav nějak zkomlikuje. Ráda bych se tedy zeptala, jak tuto situaci vidíte vy z toho lidského popř.medicínského hlediska. Dále pak nějaký tip na případné zařízení, které by tento typ péče poskytovalo, bydlime v Praze. Děkuji mnohokrát, s pozdravy MOnika Grée

MOnika Grée

Píšete, že Vaše 94 letá babička, která je již delší dobu imobilní, má nyní potíže s polykáním, a ptáte se, co lze v takové situaci dělat.

Vážená paní Grée,

nejprve je potřeba rozhodnout, jestli babiččiny potíže s polykáním mají nějakou jasnou medicínskou příčinu. I staří a těžce nemocní lidé, jejichž život se chýlí ke konci, mohou mít za určitých okolností prospěch z vyřešení nějakého zdravotního problému. Bylo by dobré vědět, proč přesně babička nemůže polykat – zda nemá například chřipku (u starších a oslabených lidí má jen velmi málo příznaků a třeba vůbec není přítomna horečka) nebo zánět jícnu, nebo jestli odmítání potravy a pití není spíše známkou odpoutávání se od tohoto světa. V takovém případě je odmítání jídla a pití naprosto normální a umírajícímu vlastně pomáhá odpoutání co nejlépe zvládnout. Podávání infúzí by v takovém případě nebylo namístě.  Je-li s babičkou dobrý kontakt, můžete se jí vyptat na její přání, potřeby nebo obavy. Další postup, třeba Vámi zmiňovaná infuzní podpora, tedy velmi závisí na příčině babiččiných obtíží a samozřejmě na jejích přáních a preferencích, je ale třeba, aby o ní rozhodl lékař.

Dále se ptáte na tip na zařízení poskytující péči pacientům v posledních dnech a týdnech života. V Praze poskytuje domácí paliativní péči hospicové občanské sdružení Cesta domů a na zde najdete Adresář agentur domácí péče, seznam hospicových a paliativních zařízení i registr sociálních služeb. Najdete zde také seznam kompenzačních pomůcek, které mohou péči o těžce nemocného usnadnit.

Přeji Vám i Vaší babičce, abyste společně prožili klidné a důstojné poslední dny, týdny či měsíce, možná by Vám mohlo být pomocí přečíst si texty, které jsou k tomuto tématu zveřejněny v části Poslední dny a týdny.

S úctou
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz