Jak pečovat o maminku a nepřijít o práci a jak vše ufinancovat?
Dobrý den, dovoluji se k Vám obrátit s prosbou o radu. Umírá nám maminka - je jí 88 let. Před pár dny nám ji poslali domů. Setra ji chce dochovat doma. Před nedávnem mamince přiznali 4000,- na bezmocnost, ale to na tom byla mnohem lépe. Ještě došla za pomoci sestry k lékaři. Nejde mi o zvýšení příspěvku, ale o to, že sestra má nyní na maminku OČR, ale to je jen na 9 dní. Sestra pak chce zůstat doma na neplaceném volnu. Jenže já ji neumím přesvědčit, že to pro ni není dobré. Musela by si stejně platit sociální a zdravotní pojištění.
Já se o maminku bohužel nepostarám, bydlím na druhém konci republiky a nemohu přijít o práci.
Prosím můžete mi poradit, co by sestra měla udělat, aby nepřišla o práci, měla na zaplacení výloh a neporušila zákon? Sestra má letos 55 let, takže ještě nemůže jít do starobního důchodu.
Děkuji, Jarka Kosková
Píšete o své mamince, o níž se stará Vaše sestra (55 let), která na ni čerpá dny ošetřovného. Mamince byl přiznán příspěvek na péči ve II. stupni (4000,-). To bylo ale v době před výrazným zhoršením jejího zdravotního stavu. Vaše sestra chce po skončení ošetřovného zůstat doma na neplaceném volnu. Domníváte se, že by to neměla dělat, protože si bude takto muset hradit sociální a zdravotní pojištění. Ptáte se, co má sestra dělat, aby byla schopná platit náklady, nepřišla o práci a neporušila zákon.
Vážená paní Kosková,
jako první mě napadá, že by bylo dobré zažádat o zvýšení příspěvku na péči — Návrh na změnu přiznaného příspěvku.
Co se týče péče Vaší sestry o maminku, Vaše sestra může získat status pečující osoby. V případě, že se pečující osoba stará o člověka, kterému byl přiznaný příspěvek na péči od II. stupně výš, tak se jí doba péče započítává jako náhradní doba pro důchodové účely, jako tzv. náhradní doba. Sociální i zdravotní (nikoli nemocenské) pojištění za ní hradí stát. Domnívám se ale, že je to možné pouze v případě, že by sestra kvůli péči opustila zaměstnání. Po případném ukončení pracovního poměru je nutné zajít na úřad práce, který vyřizoval příspěvek na péči, pro potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na zdravotní pojišťovnu a později na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (potvrzení o péči se na OSSZ dodává až zpětně, nejdéle však do 2 let po skončení péče).
Pro bližší informace si prosím zavolejte na příslušný úřad práce, který vyřizoval příspěvek na péči maminky, a informujte se o dalších krocích. Domnívám se ale, že by sestra musela ukončit svůj pracovní poměr. Zaměstnavatel by musel být svolný k případnému ukončení a budoucímu znovupřijetí Vaší sestry do pracovního poměru.
Bližší informace naleznete také na našem webu v odkaze příspěvek na péči. http://www.umirani.cz/prispevek-na-peci.html
Přeji Vám a Vaší sestře zdárné vyřešení nelehké životní situace a mnoho sil.
S úctou
Olga Stránská