Jak pečovat o babičku s rakovinou slinivky v domácí péči?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 8. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat...
Moje babička má rakovinu slinivky břišní, metastáze jí prorůstají již i do jater...
Přestávala nám postupně jíst jídla předepsaná lékaři a aby její poslední měsíce života byly co nejlepší, dovolili jsme to. Má předepsané léky, které bere pravidelně od specialisty, ale teď se u ní už třikráte vyskytlo soustavné zvracení po celý den. Odmítá tak jíst - ani se jí v tomto případě nedivím - a zajímalo by mě, zda existuje nějaká pomoct ve formě léků, popřípadě psychická pomoc, jak jí nenásilně dopomoci k tomu, aby mohla přijímat alespoň nějaké potraviny, aniž by musela jít do nemocnice na kapačky nebo podobně, a tím pádem dožít svůj život v nemocničním prostředí a ne v rodinném kruhu. Děkuji moc za zodpovězený dotaz. Zdraví Eliška z Moravy

Jolo

Ptáte se, jak nejlépe postupovat, aby Vaše babička s rakovinou slinivky břišní mohla zůstat až do konce v rodinném prostředí, když opakovaně zvrací a odmítá přijímat potravu.

Vážená paní Eliško,

děkujeme za důvěru, s níž se na nás obracíte.

Podle toho, co píšete, předpokládám, že nemoc Vaší babičky je pokročilá a že se její životní cesta chýlí ke konci. I v takovéto situaci lze udělat pro babiččino pohodlí poměrně dost. Proti zvracení existuje spektrum léků, které lze podávat v různých formách (tablety, infuze, injekce) a také je vzájemně kombinovat tak, aby jejich účinek přinesl co největší úlevu. Jaký přesně lék či léky podávat, to musí zhodnotit babiččin ošetřující lékař – ať onkolog či praktický lékař nebo internista – který je do detailu obeznámen s dosavadním průběhem nemoci, komplikacemi a podávanou léčbou a který mnohem snáze určí příčinu zvracení, neboť ta může být různá. Zvracení může být způsobeno podávanými léky, místním útlakem působením nádoru, metabolickými komplikacemi při pokročilosti nemoci. Podle předpokládané příčiny zvolí lékaři nejvhodnější postup.

Dokud bude zvracení přetrvávat, určitě babičku do jídla a pití nijak zvlášť nenuťte. Lze zvážit podávání chladných tekutin po malých doušcích – někdy pomáhá studená coca-cola nebo cucání kostky ledu. Také vývar nebo chladný jogurt či kysaná smetana nebo zmrzlina mohou přijít nemocnému vhod. Pokud budete mít obavy z dehydratace, lze někdy po pečlivé úvaze nahradit tekutiny infuzí i v domácích podmínkách – tady záleží na konkrétní agentuře, která s péčí o nemocného pomáhá. Při výběru Vám pomůže babiččin praktický lékař, který by měl mít přehled, jaké agentury jsou u Vás dostupné a jakou péči jsou schopny poskytnout. V posledních dnech nemocného se obvykle chuť k jídlu i potřeba pití úplně vytrácí – to je zcela normální a není třeba se tím znepokojovat. Tělo se tím připravuje na odchod a tím, že nemocný přijímá méně nebo vůbec, může se snáze odpoutat od tohoto světa. Podávání tekutin v jakékoliv formě nemá pro umírajícího v tomto stadiu žádný význam a naopak může jeho „odcházení“ oddalovat a prodlužovat.

Vážená paní Eliško, je úžasné, že se staráte se o svou těžce nemocnou babičku doma a snažíte se jí dopřát pocit bezpečí a jistoty na konci jejího života, to je pro ni velká psychická pomoc. Přeji Vám mnoho sil a podpory v této těžké době, přeji Vám i Vaší babičce, aby poslední společné chvíle byly plné vzájemného pochopení, soucitu a účasti.

S úctou, MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz