Jak mluvit s maminkou o tom, že by mohla umřít? Chtěla bych znát její přání, jak důstojně dožít.
Dobrý den, moji mamince před 2,5roky našli rakovinu vaječníku. Teď je ji 60 let. Operace byla neúspěšná, pouze ji otevřeli a zase zasili. Měla už metastaze ve střevech a v dutině břišní. Následovaly 2 cykly chemoterapii. Poslední cyklus dokončila v prosinci 2023. Teď na jaře ji našli další 5cm metastazi na játrech. Vidím, jak se její stav zhoršuje. Nechali ji pouze nějakou udržovací léčbu a řekli nám, ze si má užívat každého dne. Poslední dny skoro nejí, je ji pořad špatně a hlavně se ji hrozne špatně dýchá. Nemůže už skoro ani přejít po dome. Plíce má ciste, nikde nemá ani vodu. Můj dotaz zní, zda dýchání souvisí s těmi játry? Kolik nám ještě zbývá společného času? Mám pocit, ze mamince vůbec nedochází, jak moc je situace vážná. Nevím, jak s ni mám začít mluvit o tom, ze bychom měli řešit věci, které přijdou až už se o sebe nebude schopna vůbec postarat. Pořad si nikdo nechceme připustit, ze by nám mohla odejít. Ale pro me tu je spousta otázek, které chci řešit s ni, abych ji mohla splnit její praní o důstojnem doziti. Jen nevím, jak začít.
Mnohokrát děkuji za odpověď.
Vaše maminka se léčí s rakovinou vaječníků, podstoupila neúspěšnou operaci a paliativní chemoterapii, její stav se postupně zhoršuje. Trápí ji nechutenství, nevolnosti a dušnost. Ptáte se, kolik času mamince zbývá a jak s ní mluvit o plánování další péče a o jejích přáních a prioritách v závěru života.
Dobrý den,
je mi moc líto, že Vaši maminku potkala tak těžká nemoc. Myslím, že správně cítíte, že času už nemusí zbývat mnoho. Je samozřejmě těžké se vyjadřovat k prognóze pacienta, kterého jsem nikdy neviděla, ale z toho, jak maminčin stav popisujete, se obávám, že se může jednat o čas v řádu týdnů či měsíců. Příčinu dušnosti takto na dálku také určit nedokážu, kromě plicního postižení či výpotku, který píšete, že lékaři vyloučili, může dušnost být způsobena i tekutinou v dutině břišní nebo nedostatkem červených krvinek (anémií). Ale důvodů opravdu může být celá řada. Nejlepší by bylo se ptát ošetřujícího lékaře, který zná Vaši maminku i výsledky všech vyšetření.
Věřím, že ošetřující lékař by Vám mohl pomoci i s plánováním další péče. Otázky, které Vás napadají, jsou zcela legitimní a je opravdu vhodné promyslet další postup předem, znát názory a přání Vaší maminky, zmapovat možnosti rodiny a přátel, ale i dostupných služeb ve vašem okolí. Možná se maminky zkuste zeptat, zda byste ji mohla na další kontrolu doprovodit a zeptat se společně ošetřujícího lékaře na to, co Vás trápí. V některých nemocnicích již fungují i paliativní týmy, která jsou přímo zaměřené na pomoc pacientům s nevyléčitelným onemocněním, na řešení symptomů, které je obtěžují i na pomoc s komunikací o závažné prognóze a plánování péče v závěru života.
Další osobou, která Vám může poradit, je maminčin praktický lékař. Také asi bude vědět, jaké služby ve vašem okolí fungují, zda je například dostupný některý z mobilních hospiců. Mobilní hospic by Vám mohl pomoci, pokud by si maminka přála zůstat až do konce v domácím prostředí. Lůžkový hospic se zase může postarat o pacienty, kteří se cítí bezpečněji v celodenní péči sestřiček nebo nemají nikoho, kdo by mohl s nimi zůstat doma a celodenní péči zajistit. Zkrátka možností je víc, ale je důležité zjistit, co si přeje Vaše maminka. Myslím, že se jí i sama můžete zkusit zeptat. Ale pokud se budete cítit bezpečněji, když komunikaci povede některý z maminčiných lékařů, nebojte se je požádat o pomoc.
Moc Vám přeji, aby se Vám podařilo se dobře domluvit a postarat se o maminku, co nejlépe.
S úctou
Kateřina Menčíková