Jak má obec postupovat při uložení nalezené urny? Za jakých podmínek lze nově pronajmout hrobové místo?
Dobrý den, ve sklepě bytu, který má nového majitele se našla urna, která je z roku 2017. Uložila ji tam zřejmě sestra zemřelé (zemřelá neměla manžela ani děti). Sestra je na tom ale zdravotně špatně a je v domě s pečovatelskou službou, byt prodala. Noví majitelé bytu se na nás, jako obec, obrátili co mohou udělat proto, aby byla urna uložena k hrobovému místu. Jediné co vím, že my jako správce veřejného pohřebiště udělíme souhlas s uložením urny. Ale kdo může urnu na hrobové místo uložit? Našla jsem totiž, že to může udělat pouze hrobník, jinak je to zneuctění ostatků. Ráda bych proto udělala maximum, aby urna byla uložena k rodinné hrobce, ale chci to samozřejmě vykonat tak jak se má.
Za obec Ludslavice mám ještě jeden dotaz. Hrobové místo mělo nájemce do roku 2017, od té doby neměl nikdo z příbuzenstva zájem smlouvu prodlužovat. Nyní se objevil zájemce o toto hrobové místo (žádný příbuzný, ale úplně cizí člověk). Mohu toto hrobové místo pronajmout novému člověku? Pokud ano (což předpokládám) je zřejmě nutné si aspoň čestným prohlášením ošetřit, že nikdo z příbuzenstva minulého nájemce si nebude na toto hrobové místo nárokovat. Jediný problém vidím v náhrobku. Na čí náklady bude náhrobek (velmi objemný) odstraněn? Jelikož příbuzenstvo o tento hrob ani náhrobek nemá zájem musí náhrobek odstranit obec nebo nový majitel? Děkuji předem za odpověď, obecní úřad Ludslavice, Křižanová
Píšete, že ve sklepě bytu, který má nové majitele, byla nalezena urna s ostatky, kterou tam zřejmě v roce 2017 uložila sestra zemřelé. Tato příbuzná je v současnosti ve špatném zdravotním stavu a jiné příbuzné zemřelá neměla, noví majitelé bytu se tak obrátili na Vás jako zástupce obecní samosprávy ohledně uložení nalezených ostatků do hrobu. Obracíte se na nás s dotazem, jak byste měli jako obec ohledně uložení urny na hrobové místo postupovat a kdo může do hrobu ostatky uložit.
Dále se na nás obracíte s dotazem týkajícím se možného pronájmu hrobového místa novému zájemci. Původní smlouva o nájmu hrobového místa nebyla od roku 2017 prodlužována a dané místo by si nyní rád pronajal nový zájemce. Ptáte se nás, jakým způsobem lze ošetřit situaci, kdy by v budoucnu o toto hrobové místo znovu projevili zájem původní nájemci, a na čí náklady by v případě nájmu hrobového místa novému nájemci měl být odstraněn původní objemný náhrobek.
Dobrý den,
Vašemu prvnímu dotazu rozumím tak, že rodinná hrobka, do níž by měla být nalezená urna s ostatky uložena, je řádně pronajatým hrobovým místem, které má zřejmě v užívání sestra zemřelé. O této příbuzné píšete, že je v nepříznivém zdravotním stavu, což je pravděpodobně důvodem, proč uložení ostatků řešíte v rámci Vaší obce. Domnívám se, že v tomto případě byste jako obec měli mít souhlas nájemce hrobového místa s jeho otevřením a uložením ostatků. K uložení urny a její evidenci byste zároveň jakožto správci pohřebiště měli mít úmrtí doložené například kopií úmrtního listu.
Stejně tak by bylo dobré domluvit se s nájemcem hrobového místa na úhradě případných nákladů, pokud obci v souvislosti s uložením ostatků do hrobu nějaké vzniknou. Alternativním řešením by mohlo být vyúčtování těchto nákladů jako nákladů na sociální pohřeb, zde si však nejsem jistá tím, jestli by v tomto případě obci vznikl nárok na úhradu těchto nákladů ze strany státu, neboť sociální pohřeb vypravuje obec, na jejímž území došlo k úmrtí, a ostatky bývají v takovém případě uloženy na veřejném pohřebním místě (typicky např. na rozptylové loučce). V tomto ohledu bych Vám doporučila obrátit se přímo na Ministerstvo pro místní rozvoj, které má agendu sociálních pohřbů ve své gesci.
Co se týče osoby, která je oprávněna uložit urnu do hrobu, toto by mělo být ošetřeno v řádu pohřebiště, jehož správcem Vaše obec je. K uložení ostatků do hrobu je oprávněna osoba pověřená správcem pohřebiště, tedy Vámi jako obcí, přičemž se nemusí nutně jednat o člověka, který je držitelem profesní kvalifikace hrobník. Zákon ukládá, že s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo pořádku, ohledně manipulace s urnou nicméně nestanovuje žádné zvláštní podmínky vztahující se ke kvalifikaci osoby, která urnu ukládá. Pokud Vaše obec osobu pověřenou správou pohřebiště nemá, domnívám se, že se v tomto ohledu můžete obrátit například na některou z pohřebních služeb, působících ve Vašem regionu.
Ohledně druhého dotazu týkajícího se možnosti pronájmu hrobového místa novému nájemci je potřeba vycházet z toho, jak definuje práva a povinnosti správce pohřebiště a nájemců hrobových míst řád daného veřejného pohřebiště a příslušná smlouva o nájmu hrobového místa. Váš dotaz směřuje k případnému odstranění původního náhrobku; obecně platí, že pokud nájemce nebo ten, na koho přešlo vlastnictví k hrobovému zařízení, po uplynutí doby nájmu hrobové zařízení neodstraní a nepřevezme do 1 roku ode dne doručení písemné výzvy pronajímatele, případně ode dne jejího vyvěšení na veřejném pohřebišti a na webových stránkách obce, bývá s hrobovým zařízením naloženo jako s věcí opuštěnou. Ve věci lhůty, po jejímž uplynutí je možné hrobové místo pronajmout novému zájemci, platí podobné pravidlo – pokud se původní nájemci hrobového místa neozvou do 1 roku od doručení písemné výzvy správce pohřebiště, je možné pronajmout toto hrobové místo jinému zájemci. Podmínkou je nicméně uplynutí tlecí doby, pokud byly na daném hrobovém místě uloženy do země lidské pozůstatky. Pro bližší informace týkající se výkonu správy veřejného pohřebiště Vám doporučuji obrátit se na Ministerstvo pro místní rozvoj, do jehož kompetence správa veřejných pohřebišť spadá.
S pozdravem
Zuzana Koutná