Jak dostat onkologického pacienta z nemocnice do domácí péče?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 2. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám kamarádku s nádorem na mozku,před rokem operace, v posledních 3 měsících po několika epilept.záchvatech obrovské zhoršení stavu (psychického i fyzického), podstoupila radio i chemoterapii, která ovšem pro zhoršený stav byla předčasně ukončena.Nyní zjištěn diabetes (následek kortikoidů), pacientka odmítá jíst, nemůže (nechce?) polykat, několik proleženin, není schopna jakéhokoliv pohybu, jen leží, nekomunikuje..její přání po celou dobu hospitalizace bylo jít domů.....když zjistila, že nemůže domu, ačkoliv to lékaři slíbili (kvůli diabetu), odmítá jíst, nekomunikuje, jakoby to vzdala....i fyzicky jakoby náhle přestala fungovat,lékaři ji ovšem domu propustit nechtějí....jak se dá zařídit, aby byla pacientka propuštěna do domácí péče?Mají rodiče podepsat nějaký revers?Děkuji za odpověď M.

Míša

Ptáte se, jestli k propuštění pacienta do domácí péče je potřeba v takovémto případě podepisovat revers.

Milá Míšo,

moc si Vážím Vaší starosti a zájmu o kamarádku, která se nachází ve velmi těžkém zdravotním stavu.

Myslím si, že na prvním místě je potřeba opakovaně mluvit s ošetřujícími lékaři, pokud možno v klidu, racionálně a se snahou o co největší vzájemné porozumění. Vám i lékařům jde jistě o to samé — o zdraví a důstojnost nemocného. Je dobré zjistit přesný důvod, proč lékaři nechtějí Vaši kamarádku propustit. Možná, že nějaká komplikace opravdu brání propuštění, které by v takovém případě mohlo vést k rychlému úmrtí. Například nekontrolovaná cukrovka může nemocného velmi rychle zahubit, záleží na její tíži a stabilitě. Odmítá-li ale pacient za plného vědomí léčbu i život zachraňující, nemohou ho lékaři jakkoliv nutit.

Pokud se život Vaší kamarádky již chýlí ke konci a dnešní medicína jí nemůže nabídnout více nežli ošetřovatelskou péči, pak by jejímu propuštění nemělo v zásadě nic bránit. Prvním krokem by tedy určitě měla být opakovaná snaha o vzájemnou domluvu. Lékařům v jejich rozvažování jistě také pomůže informace o zajištěné domácí péči — pomocí agentury domácí péče, která zajišťuje odbornou zdravotnickou péči, třeba podávání infuzí, péči o proleženiny a další. Důležité také je, aby se rodiče uměli a chtěli doma o Vaši kamarádku starat, i proto je vhodné se s lékaři domluvit na všem důležitém, co je pro domácí péči o Vaši kamarádku potřeba vědět a zařídit.

Nicméně nebude-li taková domluva možná, pak je namístě použít tzv. negativní revers. Je to prohlášení pacienta o tom, že byl podrobně a srozumitelně informován o tom, co pro něj odmítnutí lékařské péče znamená. Negativní revers chrání lékaře v případě soudního sporu, protože prokazuje, že k újmě na zdraví nedošlo v důsledku chyby lékaře, ale právě v důsledku odmítavého stanoviska pacienta. Povinnost lékaře učinit vše pro záchranu a ochranu zdraví je limitována právě nesouhlasem samotného pacienta. Negativní revers má své jasné náležitosti a musí jej podepsat nemocný, v případě nezletilého dítěte jeho zákonný zástupce.

Milá Míšo, doufám a přeji Vám, abyste společně nalezli takové řešení, které bude pro všechny, obzvlášť pro Vaši kamarádku, co nejlepší. Držím Vám palce.

S pozdravem
MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz