Jak "donuti" maminku, pacientku po CMP, aby přijímala potravu/tekutiny?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 7. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, máme matku po CMP- odmítá jíst i pít - rozhodla se umřít-v současné době je hospitalizována po infúzní léčbě a celkovém vyšetření zažívacího traktu, který je v pořádku (dřív léčena pro vředovou chorobu) v současné době úbytek váhy 22 kg. Na pondělí se chystá propuštění s tím, že víc pro matku nemohou nic víc udělat.Na otázku , jestli se máme dívat na to, že matka umře na hlad a dehydrataci ,nám bylo odpovězeno, že se nedá níc jiného dělat.Prosím pomozte .
Děkuji Vašinová Georgia 773 966 966

Georgia Vašinová

Ptáte se, jak pomoci mamince, která odmítá stravu i tekutiny.

Vážená paní Vašinová,

chápu, že jste ve složité situaci, ale doufám, že se přece jen dá ještě něco udělat.

Jako první bych Vám doporučila kontaktovat praktického lékaře/lékařku Vaší matky. Je stále jeho pacientkou, a pokud bude doma, měl by to být právě praktický lékař, kdo Vám pomůže s péčí. Pokud matka není schopna dostavit se na vyšetření do ordinace, měl by praktický lékař přijít k Vám domů, maminku vyšetřit, zhodnotit její stav a domluvit se s Vámi na další léčbě, předepisovat  léky a různé pomůcky (kromě léků, které může předepisovat jen specialista) a maminku pravidelně kontrolovat.

Praktický lékař Vám také může doporučit a předepsat tzv. agenturu domácí péče („home care“). Z této agentury by k Vám domů docházela zdravotní sestra, která může provádět různé zdravotnické úkony (aplikace léků, péče o kůži, pomoc s hygienou, převazy ran, rehabilitace apod.), tato zdravotní sestra k Vám může přijít až třikrát denně na 1 hodinu; jak často k Vám sestra bude docházet a co smí dělat, to je na zvážení praktického lékaře. Tato služba je hrazena ze zdravotního pojištění.

Největší díl starostí a péče ale bude samozřejmě na Vás. Nevím, v jakém stavu se Vaše maminka nachází, ale píšete, že je po CMP a rozhodla se umřít, proto předpokládám, že její stav je vážný. Nemoc ji pravděpodobně velmi zasáhla a možná ztratila smysl i chuť do dalšího života, navíc je v cizím a neznámém prostředí nemocnice, proto se jí vše může zdát ještě horší. Je možné, že až se dostane domů, tak ji známé prostředí uklidní a bude stát o život a ještě bojovat. Pro Vás to bude jistě nelehký úkol o maminku pečovat, ale klidnou a trpělivou péčí se dá leccos napravit.

Píšete, že Vaše maminka odmítá jíst a pít. Nároky těžce nemocného člověka mohou být opravdu snížené a velmi záleží i na tom, jakou léčbu v nemocnici maminka měla. Nemusíte se proto rozhodně snažit docílit toho, aby jedla a pila jako zdravý člověk! Není ani nutné, aby přijímala tuhou stravu, pokud jí to dělá problém. Bude na Vás, abyste vyzkoušeli, co bude schopná přijmout. U těchto pacientů se osvědčují  energetické nápoje typu Nutridrink, Nutrilak (lze koupit v lékárně), různé jogurtové nápoje, naředěné dětské přesnídávky, pudingy, sladké kompoty nebo i zmrzlina, fantazii a chuti nemocného se meze nekladou. Někdo dává přednost mixované stravě. Můžete mamince podávat i kousky ledu nebo zmrazenou ovocnou šťávu, otírat rty vlhkým kapesníkem…Pokud by opravdu hrozila dehydratace, může praktický lékař rozhodnout o infuzní léčbě, u těchto pacientů lze podávat určité množství tekutin i podkožně tenkou jehličkou, tedy bez nutnosti napichovat žílu.

Péče o nemocného doma je velmi náročná, časově, fyzicky i psychicky a většinou je nutné, aby spolupracovala celá rodina. Pokud to není možné, doporučila bych Vám mít v záloze nějaké zdravotnické zařízení, kde by maminku v případě, že už by nemohla být doma, mohli přijmout. Nevím, odkud jste a jaké jsou u Vás možnosti, zkuste se ale podívat na adresu www.hospice.cz, kde je seznam hospiců. Hospice jsou zdravotnická zařízení, která se specializují na péči o umírající a mohou přijímat i těžce  nemocné na tzv. respitní pobyty. Najděte si hospic, který by Vám vyhovoval, a zeptejte se na podmínky přijetí a péče. Informujte se také např. na sociálním odboru Vašeho městského úřadu, zda neexistuje ve Vašem okolí zařízení, kde by o takto nemocné pečovali. Informujte se také o možnostech: Finanční podpora pečujícím rodinám a Služby, na které máte Vy nebo maminka nárok, pokud o ni budete doma pečovat.

Přeji mnoho sil, trpělivosti a štěstí Vám i Vaší mamince.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz