Jak by měl postupovat bytový technik, když nájemník opakovaně nereaguje na zvonění a není jisté, kde se nachází?
Přejí pěkný den
a prosím o poskytnutí rady, popř. postupu, nebo odkaz na postup, jak by měl postupovat úředník – bytový technik (obecních bytů) příslušné obce, když při své pracovní pochůzce (kontrole bytů) zjistí, že v uvedeném bytě stávající nájemník nereaguje na zvonění ani opakovaně a následně se doví ( od vedlejších sousedů), že uvedený nájemník (přestárlý) byl sanitkou hospitalizován do nemocnice již dávno (přes měsíc) dosud se nevrátil. Žil sám v bytě, nikdo ho nenavštěvoval, a z výpovědi sousedů vyplynulo, že ani neměl žádné příbuzné ani nikoho kdo ho navštěvoval. Po telefonickém obvolání okolních nemocnic se ani podle jména a příjmení (více údajů se nedalo od sousedů zjistit) nepodařilo zjistit, kde byl uvedený nájemník hospitalizován, popř. jak s ním bylo naloženo po hospitalizaci,zda ještě žije, nebo již zemřel.
Byt byl uzamčen, uvnitř není nikým kontrolován, vzniká dluh na nájmu a službách (proto existuje i domněnka zda např. nezemřel v některé z okolních nemocnic, kde byl hospitalizován). I toto se nepodařilo zjistit. Nikdo neví, zda nedochází ke zkažení potravin uvnitř bytu a popř. nedochází na škodě na majetku nájemníka majitele bytu (obecní byt).
A zde se naskýtá otázka, jak je uvedený stav legislativně u nás v ČR ošetřen, když osaměle žijící starší člověk (zřejmě bez blízkých rodinných příslušníků a přátel zemře v nemocnici. Jak je v daném případě postupováno nemocnicí, aby o této skutečnosti se dozvěděly příslušné správní orgán (např. u nájemníka obecního bytu – příslušná obec, Česká správa sociálního zabezpečení v případě důchodce, zaměstnavatel u zaměstnaného občana atd.) Kde vůbec se dá zjistit, že dotyčný ještě žije, popř. když zemřel kdo vystaví úmrtní list, kdo vystaví pohřeb a zajistí vypořádání popř. pozůstalosti. V době IT a IT sítí by úřady měly být vzájemně propojeny a podle potřeby by tyto informace si měly mít možnost ověřit. Budu rád za jakoukoliv radu, informaci a odkaz na legislativu.
Důvod mého zájmu:
Chtěl bych pomoci kamarádce, která se stala bytovou techničkou před 3 měsíci a hned řeší takový rébus, musel jsem si to vyslechnout, a proto jsem se odhodlal Vám napsat, ale v uvedené věci nejsem fundovaný odborník.
V Ostravě dne 1. 10. 2022
Ptáte se na postup v situaci, kdy bytový technik obecních bytů při pracovní obchůzce zjistí, že v bytě stávající nájemník opakovaně nereaguje na zvonění a sousedé říkají, že byl před více něž měsícem hospitalizován v nemocnici a dosud se nevrátil. Nájemník nemá žádné příbuzné a v okolních nemocnicích o něm nemají zprávy. Není jisté, zda ještě žije. Byt je uzamčen a vzniká dluh na nájmu a službách. Ptáte se, kde je možné zjistit, jestli ještě žije, případně kdo vypraví pohřeb a zajistí vypravení pozůstalosti.
Dobrý den, pane Turku,
Váš dotaz obsahuje veliké množství otázek, snad se mi podaří odpovědět na vše, co Vás zajímá.
V případě, že mají sousedi pochybnost o tom, zda se sousedovi něco nestalo, zda nezemřel bez přítomnosti nebo vědomí jiných osob, mohou kontaktovat policii ČR. Policie má možnost v případě naléhavé potřeby vstoupit do bytu i bez souhlasu vlastníka/nájemce.
Pokud byl soused hospitalizován v nemocnici bez svého souhlasu (např. byl přivezen v bezvědomí), má nemocnice povinnost informovat o hospitalizaci blízkou osobu pacienta. Pokud o blízkých osobách nemá informace a nepodaří se jí je zkontaktovat, je povinna informovat policii ČR. Policie je pak povinna osobu blízkou vyhledat a o hospitalizaci pacienta ji informovat. Obdobný postup se uplatní v případě, že pacient v nemocnici zemře a během hospitalizace se neobjevil nikdo, kdo by o úmrtí mohl být informován. Nemocnice má opět informovat policii, která má pak informovat někoho z blízkých.
Zajištění pohřbu v případě, že není nikdo blízký, je na nemocnici, která požádá obec o vypravení tzv. sociálního pohřbu. Nemocnice také vystavuje list o prohlídce zemřelého, který předává na matriku, která v návaznosti na to vystaví úmrtní list.
Matrika pak dále informuje o úmrtí soud a soud zahájí dědické řízení. Pokud zemřelý člověk nemá žádného dědice, připadne dědictví státu jako tzv. odúmrť. Případné dluhy na nájmu jsou vypořádány v rámci dědického řízení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf