Jak a kdy řešit výměnu OP a služby notáře po smrti manželky?
Dobrý den, bohužel koncem dubna mi umřela manželka a máme po pohřbu. Nyní mě čeká běhání po úřadech a vyřizování dokladů atd.. Četl jsem si zde rady - JAK NA ÚŘADECH a chci se zeptat: Vím, že je potřeba úmrtní list - na ten nyní čekám + svatební oznámení, ale všude je pochopitelně zapotřebí můj OBČANSKÝ PRŮKAZ a zajímá mne, kdy si nechat udělat nový OP, jestli po oběhnutí elektřiny, plynu, vody, sirotčí + vdovský, pojistky, banky, atd...
Potom jsem se dočetl o dědickém řízení a o notáři, toto se asi týká všech pozůstalých a to musím někam nahlásit a sehnat notáře nebo mě někdo osloví?
Moc Vám děkuji za odpověď, s pozdravem Kamil
V dubnu Vám zemřela manželka, nyní máte po pohřbu a čeká Vás vyřizování na úřadech. Četl jste si na našich webových stránkách informace, přesto by Vás zajímalo, kdy si nechat udělat nový OP. Dále byste chtěl vědět, zda máte ohledně pozůstalosti oslovit notáře, nebo zda Vás notář osloví sám.
Dobrý den, pane Kamile,
nejdříve přijměte prosím vyjádření upřímné soustrasti s úmrtím Vaší manželky. Období, kterým procházíte, je velmi náročné, od úmrtí Vaší paní uběhlo jen velmi málo času a Vy se snažíte vše potřebné zařídit.
Doklad, který potřebujete pro jednání s dodavateli energií, je především úmrtní list Vaší ženy. Tedy je nutné vyčkat, až bude vydán. Pro jednání s Vašimi dodavateli energií budete potřebovat i Váš OP, ale o změnu Vašeho dokladu můžete zažádat až po jednání s dodavateli energií.
Pro další potřebné informace doporučuji kontaktovat přímo společnosti, které Vám dodávání energií zajišťují.
Co se týká dědického řízení, všechny pozůstalé vyzve notář, který dostane informace z matriky. Pro Vás to tedy znamená, že v této věci nemusíte podnikat žádné kroky.
Přeji Vám hodně síly v tomto těžkém období.
Petra Lovečková