důchod
Moje maminka je v nemocnici od 6. září. Přerušení měla 3 dny a znovu ji do nemocnice odvezli. Důchod za září nedostala a pravděpodobně nastane situace, že si nebude moci vyzvednout důchod ani v listopadu. Co mám dělat, aby důchod i zpětně dostala. Plnou moc je schopna podepsat. Děkuji.
Dobrý den,
píšete, že maminka je od září v nemocnici. Nemohla si tedy vyzvednout svůj důchod a je pravděpodobné, že si jej nebude moci vyzvednout ani v listopadu. Ptáte se, co máte dělat, aby maminka důchod dostala a to i zpětně.
V této věci je třeba se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení, která má výplatu důchodů na starosti a má smlouvu s Českou poštou, jež výplatu provádí.
Důchod lze vyplatit i jiné osobě než důchodci. Za jinou osobu se považuje: manžel a manželka — v případě, že manželé prokazatelně žijí ve společné domácnosti a pokud důchodce předem svého manžela/manželku z převzetí důchodu písemně nevyloučil, zákonný zástupce fyzické osoby, zvláštní příjemce,ošetřující osoba — převzato z portálu veřejné správy ČR .
Pokud tedy chcete vyzvednout důchod za maminku Vy, je třeba požádat obecní úřad v místě trvalého bydliště maminky, aby Vás ustanovil tzv. zvláštním příjemcem. Obecní úřad je povinen této žádosti vyhovět v případě, že si jej maminka ze zdravotních důvodů nemůže vyzvednout. Maminka s touto žádostí však musí souhlasit. Další možností je vyjednat s ČSSZ, aby pošta posílala důchod mamince do nemocnice.
Důchod lze samozřejmě při nevyzvednutí vyplatit i zpětně. Je třeba zmínit, že důchod je možné také nechat uložený po dobu až třech měsíců na poště, (poté se výplaty vrací na Českou správu sociálního zabezpečení, ovšem i poté je možné zařídit jejich zpětné vyplacení).
Informace potřebné pro zařízení vyplacení důchodu, získáte na informačním call centru České správy sociálního zabezpečení tel. 257 062 860, kde Vám poradí detailní postup jak v této věci postupovat.
S úctou a přáním všeho dobrého
Irena Buchtová