Dotaz na výměnu moč.katetru
Dobrý den, viděla jsem Váš televiz.dokument Cesta domů-pomoc umírajícím. Manžel má Parkins.nemoc od r.1994,nyní v pozdním stadiu. nastaly komplikace v r.2010-neustálé záněty moč.cest,retence moči a zavedení moč.katetru, po opakov.pobytech v růz.zařízeních se stal nechodícím.největším problémem je neustálé ucpávání katetru a jeho skoro každotýdenní výměna na Bulovce.
Chci se zeptat - ve Vašem dokumentu jste o tom hovořili, že lékařka vyjíždí i v noci - jste schopni provádět výměnu katetru doma zvlášťě večer a v noci???
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, paní Křídlová,
píšete o svém nemocném manželovi, který má Parkinsonovu chorobu v posledním stádiu a trpí opakovanými záněty močových cest. Má zavedený močový katétr, který se často ucpává a téměř každý týden je třeba jej v nemocnici vyměnit. V televizi jste viděla dokument o Cestě domů, kde se hovořilo o nočních výjezdech lékařky. Vás nyní zajímá, zda je lékařka schopna provést výměnu katétru doma večer a v noci.
Cesta domů provozuje Domácí hospic, jak jste se asi již v dokumentu dozvěděla. Lékařka hospice (stejně jako další pracovníci) dojíždí tedy do rodin pacientů, kteří jsou v péči tohoto domácího hospice, a provádí u nich různé potřebné úkony. Jedním z těchto úkonů, které provádí, může být i výměna močového katétru. Může se tak dít i večer či v noci, neboť služba domácího hospice běží 24 hodin denně — po 17.00 hodině, v noci a o víkendu, drží zdravotníci pohotovost, kdy slouží jedna zdravotní sestra a má lékaře na příslužbě, který v případě potřeby do rodiny vyráží s ní. Zdůrazňuji pouze, že zásah lékaře je možný výhradně u pacientů v péči domácího hospice.
Tým Domácího hospice Cesta domů působí na území hl. města Prahy a snaží se o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl umírat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých. Nabízí služby lékaře, zdravotních sester, sociálních pracovnic a psychoterapeutky. Jednou z podmínek přijetí do péče tohoto domácího hospice ale je, aby rodina zajistila 24 hodinovou přítomnost u pacienta – tzn., že nemocný nebude nikdy doma sám. Též je důležité, aby zájemce o péči hospice byl indikován k paliativní péči. Pracovníci hospice pak docházejí za pacientem dle jeho zdravotního stavu a potřeb, nemohou ale rodinu a přítomnost blízkých nahrazovat. Samozřejmě, že je možné, aby se rodinní příslušníci nebo přátelé nemocného při péči vzájemně střídali. Pro překlenutí nepokrytých časových úseků je možné využít také např. služeb některé agentury domácí péče, případně pečovatelských nebo asistenčních služeb.
O přijetí klienta do péče Domácího hospice Cesta domů nebo i o radu a pomoc při rozhodování můžete požádat buď telefonicky (na číslech 283 850 949 a 775 166 863), nebo osobně v poradně Domácího hospice v ulici Dukelských hrdinů 54 na Praze 7. Poradna má otevřeno v úterý od 9.00 do 17.00 hodin a od středy do pátku od 12.00 do 17.00 hodin.
S pozdravem a přáním klidných dní
Tereza Bímová