Dotaz

Odpověď na dotaz ze dne 12. 12. 2012 zobrazit původní dotaz

Dobry den.
Chtela bych se zepat, jak mam postupovat v dane situaci.Mam babicku 91 let, dosud bydlela do zari sama, nez si zposobila zlomeninu krcku.Bude propustena pristi tydenz nemocnice domu, uci se znovu chodit, potrebuje pomoc pri beznych aktivitach normalniho zivota.Mamtka je v zari po prodelane operaci zlucniku, kdy se rana nehoji, neustale hnisa, popotrebuje rekonvalescenci a klid.Bydli take sama.Ja jsem ukoncila pracovni pomer dohodou k 5.11., nyni jsem zjistila, ze jsem v 7 tydnu tehotenstvi.Chtela bych si vyridit pecovatelsky prispevek pro tehotne a do porodu se o babicku starat.Nechceme k ni zadnou cizi osobu.Ja si ji do bytu vzit nemohu, mam sama malou garsonku 34m2 a jeste kocku. jak zacit? Kam mam prvne jit?Jaky je sled udalosti?Dekuji predem za odpoved.Kleinova

Kleinova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Kleinová,

píšete, že máte babičku po zlomenině krčku, kterou pustí příští týden z nemocnice domů a bude potřebovat pomoc při běžných aktivitách. Vaše matka je po operaci a vzhledem ke svému stavu nyní potřebuje klid a čas na zotavenou. Vy jste začátkem listopadu ukončila pracovní poměr a jste těhotná. Plánujete vyřídit si pečovatelský příspěvek pro těhotné a o babičku se do porodu starat, třebaže si ji k sobě domů vzít nemůžete. Ptáte se, jak a kde začít, jaký je v takové situaci postup.

Je od Vás hezké, že jste se rozhodla o babičku po propuštění z nemocnice pečovat. Napadá mne, že rekonvalescence po zlomenině krčku u dámy v jejích letech může vyžadovat pomoc odborníka. Bylo by dobré poradit se s jejím ošetřujícím lékařem, který je nejlépe obeznámen se stavem babičky a může Vám doporučit nejvhodnější variantu péče – může doporučit na nějaký čas přemístění babičky do zařízení, kde s ní budou odborníci rehabilitovat, než ji definitivně pustí domů, může předepsat sestru z agentury domácí péče, která za babičkou může docházet domů ve stanoveném rozsahu atd. Pro péči doma můžete využít i pomoci pečovatelských služeb. Stejně tak Vám může lékař doporučit kompenzační pomůcky , které by babičce i Vám situaci ulehčily.

V kontextu Vašeho dotazu si dovolím předpokládat, že pečovatelským příspěvkem pro těhotné máte na mysli příspěvek na péči v situaci, kdy je pečující osobou těhotná žena. Příspěvek na péči jsou peníze určené osobě zavislé na péči druhé osoby, za které si může nakoupit sociální služby, jaké jí nejvíce vyhovují – tedy je může poukázat i rodinnému příslušníkovi, který o ni doma pečuje. Převedeno na situaci Vaší a Vaší babičky — pokud by jí byl příspěvek přiznán, může jej poukázat i Vám. Pokud by byl přiznán ve stupni druhém, třetím či čtvrtém (jsou stanoveny čtyři stupně závislosti) a babička se rozhodla jej dávat Vám, pak by se Vám doba, po kterou byste se o ni doma starala, započítávala pro důchodové účely jako náhradní doba a bylo by za Vás placeno i sociální a zdravotní pojištění (nikoli nemocenské), pokud byste nahlásila, že jste odešla ze zaměstnání, a zařídila si na Úřadu práce potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na Vaši zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. O příspěvek na péči je třeba zažádat na Úřadu práce, kde je babička místně příslušná.

Uvádíte, že si nemůžete vzít babičku k sobě do garsonky. Říkám si, zda je schůdnou variantou se tedy nastěhovat k ní? Pokud jste tak ještě neučinily, bylo by dobře si s babičkou o péči celkově a představách Vás obou, jak by měla tato péče probíhat, promluvit. Když budete mít konkrétní představu, můžete pak začít věci zařizovat.

Pomoci se zařizováním odpovídajících služeb a dalších věcí Vám může pomoci sociální pracovnice v nemocnici. Má zkušenosti s tím, jak v konkrétních situacích postupovat a jaké služby pomoci klientům vyjednat. Doporučila bych Vám tedy obrátit se o pomoc a radu právě na ni.

Ptáte se, kam zajít nejdříve. Domnívám se, že by bylo užitečné promluvit nejprve s ošetřujícím lékařem, pak s babičkou a pak zajít za sociální pracovnicí nemocnice. Co se příspěvku na péči týká, můžete začít i jeho vyřizováním nebo si nechat vyplňování žádosti o něj na schůzku se sociální pracovnicí, která Vám v tom může poradit. 

S pozdravem a přáním dobrého zařizování

Tereza Bímová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Tereza Lepešková

Mgr. Tereza Lepešková

sociální pracovnice a poradce pro pozůstalé, vedoucí internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz