Domácí péče

Odpověď na dotaz ze dne 24. 7. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně domácí péče pro neléčitelného pacienta. Náš tatínek má metastáze na plicích, které se již nedají léčit. Trpěl bolestmi a proto je nyní v nemocnici. Rádi bychom se o něj ale starali doma co nejdéle to půjde. Zatím to ještě není možné ale podle lékařů by mohl být relativně brzy propuštěn do domácího léčení. Ráda bych věděla co všechno a kde je potřeba vyřídit, vyjednat. Bydlíme v Liberci. Chceme samozřejmě pořídit potřebné pomůcky jako polohovatelné lůžko (koupit či pronajmout) Jestli máte kontakt na firmy poskytují podobné vybavení někde v Libereckém kraji nebo okolí. Jestli je možná nějaká lékařská domácí pomoc, alespoň ze začátku při injekcích, kapačkách. Uděláme vše potřebné, jen nevíme, kde bychom měli začít. Děkuji za radu

Natálie Šreková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, paní Šreková,

píšete nám v situaci, kdy spolu s dalšími členy rodiny zvažujete domácí péči o nevyléčitelně nemocného tatínka a chcete mu tak zajistit co nejlepší podmínky, aby mohl svůj zbývající čas strávit co nejpříjemněji v prostředí, kde je mu dobře. Na to, aby tatínek mohl s Vaší pomocí pobývat doma, se potřebujete připravit a zajistit vše potřebné, aby o něj mohlo být dobře postaráno. Ptáte se nás na možnou oporu a pomoc v Liberci a přilehlém okolí, konkrétně pak hledáte kontakty na půjčovny či prodejny kompenzačních pomůcek a polohovacích postelí a potřebovali byste využít také pomoci lékaře či zdravotníků, kteří by byli ochotni do domácnosti k tatínkovi docházet. 

Službu a pomoc, kterou hledáte, by Vám mohl poskytnout mobilní hospic Svaté Zdislavy působící v Liberci a jeho okolí (do 20 km). Podrobnější informace i podmínky přijetí do péče naleznete na webových stránkách hospice. V úterý od 13.00 do 18.00 hodin a ve čtvrtek od 8.00 do 13.00 hodin je Vám k dispozici také jejich bezplatná poradna, která nabízí pomoc jak sociální (prostřednictvím sociální pracovnice), tak psychologickou. Je možné se také předem objednat na 607 680 520 nebo e-mailem na holekjaroslav@seznam.cz a domluvit si přesný čas setkání nebo jen telefonicky požádat o radu.

Zmíněný mobilní hospic provozuje také vlastní půjčovnu zdravotnických pomůcek pro své klienty. Na svých stránkách mají uvedeny podmínky pro vypůjčení i seznam dostupných pomůcek, který obsahuje mimo jiné také elektrické polohovací lůžko. Pokud byste zde nepořídili, věřím, že poradenské pracovnice Vám budou umět předat kontakty na veřejné půjčovny pomůcek v Liberci či blízkém okolí.

Pokud byste chtěli pro tatínka zajistit vlastní polohovací lůžko, je možné na něj získat poukaz od smluvního lékaře pojišťovny (odbornost: rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, ortopedický protetik, někdy i chirurg a praktický lékař). Poukaz se vydává maximálně 1 krát za 10 let a předpis podléhá schválení revizním lékařem. Některé zdravotnické pomůcky (mezi nimi i polohovací lůžka), které jsou v majetku pojišťovny, lze také získat ve formě tzv. repase v hodnotě cca 20% původní ceny.

V případě, že by tatínek do péče mobilního hospice nemohl být přijat, můžete o něj pečovat doma také s pomocí některé agentury domácí péče neboli home care. V tom případě je ale důležitá součinnost praktického lékaře, se kterým byste mohli konzultovat tatínkův zdravotní stav, medikaci či případné komplikace a který by byl v případě potřeby ochotný tatínka doma navštívit. Tuto variantu doporučuji zvážit a poradit se také s ošetřujícím lékařem v nemocnici.

Péče o nevyléčitelně nemocného člena rodiny, zvlášť pokud trvá delší dobu a je zajišťována převážně jedním člověkem, může být někdy velmi náročná. Pečující si může částečně odlehčit například využitím pomoci pečovatelských či odlehčovacích služeb, které působí ve většině obcí. Informace o nich i kontakty můžete získat například na sociálním odboru místně příslušného obecního úřadu.

Pokud si vezmete tatínka z nemocnice a budete o něj doma pečovat, určitě Vás chci v takovém rozhodnutí podpořit a věřím, že vše dobře zvládnete. Zároveň vězte, že i v takovém případě si stále můžete nechat otevřené i další možnosti pro případ, že by byla péče doma z různých důvodů nad Vaše síly. Například lůžkové hospice dnes poskytují důstojnou alternativu a je tam možný současně pobyt členů rodiny či přátel.    

Také bych Vás ráda upozornila na možnost požádat o příspěvek na péči, který by Vám mohl pomoci pokrýt náklady na výše zmíněné služby. 

Paní Šreková, držím Vám palce a přeji, aby Váš tatínek mohl být co nejdříve z nemocnice doma a Vy jste měli k dispozici potřebné služby a takovou oporu, která Vám umožní s ním trávit zbývající čas plně a hezky a přes vše bolavé prožívat vzájemnou blízkost.

Přeji mnoho sil i odvahy do budoucích dní.

Lucie Přádová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lucie Přádová

Mgr. Lucie Přádová

sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz