Do dědictví jde družstevní byt po tatínkovi. Jak mohu sourozence vyplatit? Bude po zesnulé sestře dědit manžel?
Dobrý den,
zemřel nám tatínek do dědického řízení jde družstevní byt, je nás 6 sourozenců...¨vlastně už jen 5, jedna sestra už bohužel také zemřela moc mladá.
Chci Vás poprosit o radu. Mám dva dotazy.
1. Dohodli jsme se , že byt si nechám já jako pozůstalá dcera a ostatní sourozence vyplatím. A já chci byt přenechat svému dospělému synovi. Ale na vyplacení mých sourozenců potřebujeme úvěr nebo hypotéku. Může si hypotéku vzít můj syn, když bude potom bydlet a vyplatit mé sourozence=ostatní dědice ?? Syn totiž vlastně není dědic. Nebo si musím vzít hypotéku na vyplacení dědictví já , jako přímý dědic ??
2. 1 sestra zemřela, děti neměla ale zůstal po ní manžel. Má na dědictví po našem tatínkovi nárok i manžel po sestře ? A pokud má, tak stejným dílem jako my děti ??
Děkuji moc za Vaši odpověď
Dobrý den,
nejprve k Vaší první otázce. Po tatínkovi budete dědit pouze Vy a Vaši sourozenci, případně děti zemřelé sestry (viz níže odpověď k Vaší druhé otázce). Váš syn není dědicem a proto nemůže nabýt dědictví a ostatní dědice za Vás vyplatit. Můžete tedy byt nabýt pro sebe a domluvit se s ostatními dědici na vyplacení jejich dědických podílů a teprve následně byt převést na svého syna. Nejsem si bohužel jistá, zda lze pro účely vyplacení dědických nároků na družstevní byt získat hypotéku. Tuto možnost je třeba si ověřit u banky. Vím toliko, že hypotéku nelze získat na koupit družstevního bytu. Mám proto obavu, že o to méně bude možné získat hypotéku pro Váš záměr.
K Vaší druhé otázce. Po zemřelé sestře budou dědit pouze její děti. Manžel nikoliv. To vyplývá přímo ze zákona, který stanoví, že v první třídě dědiců dědí děti zůstavitele a manžel a nedědí-li děti, např. proto, že se smrti svého rodiče nedožijí, dědí potomci, tedy děti dětí, a to rovným dílem.
S pozdravem
Barbora Vráblová