Dlouhodobě pěčuji o dceru své nyní umírající ženy. Je možné se postavit vůli jejího otce, který plánuje převzetí péče?
Dobrý den
Mám manželku doma v paliativní péči, trpí nevyléčitelným onkologickým onemocněním mozku, prognóza je nepříznivá a smrt se očekává v řádech několika málo měsíců,manželku jsem poznal, když měla malou dceru v té době měla cca 8 měsíců, biologický otec nejevil zájem už při těhotenství a otcovství přiznal v 1,5 roce dcery.V té době už jsme žili s manželkou spolu a dceru vychovávali společně.Dnes je dceři 7 let a máme další dceru 3 roky, která je biologicky má. Biologický otec starší dcery měl každý druhý víkend dceru u sebe.V očekávání smrti jsem celou rodinu přestěhoval do bydliště otce starší dcery ,odkud pochází i manželka,proto aby se sestry neodtrhly od sebe a navrhuji střídavou péči,otec z prvu souhlasil a nyní tvrdí,že až manželka zemře,tak mi starší dceru nechá rok než se přežene největší utrpení ze ztráty matky a pak bude trvat na otočení systému doby kdy bude dcera u mě se svou sestrou,tedy 14 dní u něj a každý druhý víkend u mě, což je rozdělení sester a úplné rozbití rodiny bez ohledu na to že jim zemře matka,jeho úvaha mi přijde sobecká a hlavně nepřijatelná pro děti, přijdou o matku prakticky o soužití obou dětí a u starší dcery i o ztrátu mě jako muže, který jí společně s její matkou vychoval,dále je nepřijatelné,aby po tom co jsem dceru vychoval,staral se o jejich umírající matku a posléze starší dceru vyvedl z nejhoršího zážitku v životě obě děti vystavil dalšímu šoku v podobě rozdělení.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den Marek Z
Dobrý den,
situace, kterou popisujete je poměrně složitá. Obecně lze říci, že zákonnými zástupci dětí jsou jejich rodiče, tedy u starší sestry se na straně otce jedná o jejího biologického otce (nemá-li omezenou rodičovskou odpovědnost), u mladší jste zákonným zástupcem Vy. Po smrti jejich matky budou rodičovská práva a povinnosti náležet u starší dcery jejímu otci a u mladší Vám.
Soud ve výjimečných případech může rozhodnout o úpravě poměrů dítěte, pokud by k tomu shledal závažný důvod. V úvahu by tedy přicházelo podání návrhu na svěření nezletilé starší dcery do Vaší péče. V takovém návrhu je nutno popsat předcházející výchovu nezletilé, její vztahy s biologickým rodičem a samozřejmě uvést důvody pro podání tohoto návrhu (potenciální rozdělení sourozenců). Dále byste měl nastínit vztah mezi nezletilým dítětem a Vámi a rozepsat podmínky, které můžete dítěti zajistit (bydlení, zkušenosti s výchovou dětí).
Velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem, který se specializuje na rodinné právo. Zváží s Vámi, jaké jsou možnosti a jak nejlépe postupovat.
S pozdravem
Barbora Vráblová