Dědické řízení je 2 roky skončené. Když si zpětně dopíšu zemřelého otce do rodného listu, stanu se zpětně dědicem?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dědictví. Můj biologický otec před několika lety zemřel (2-3 roky), nikdy nebyl zapsán v rodném listě. Pokud bych teď podal žádost o dopsání do rodného listu, stal bych se také dědicem? O jeho smrti jsem se dozvěděl nedávno a dědické řízení už je skončené.
Předpokládám, že je nutné dokázat shodu DNA, při zapisování do rodného listu?

Jiří
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Otce jste neměl zapsaného v rodném listě. Otec před 2 lety zemřel a dědické řízení je skončené. Ptáte se, zda byste se stal také dědicem, pokud byste si otce nechal dopsat do rodného listu.

Dobrý den,

Váš případ je poměrně komplexní, pokusím se tedy situaci objasnit alespoň v obecné rovině. Dávám nicméně ke zvážení konzultaci s advokátem, neboť pro dosažení žádaného výsledku bude třeba činit vícero úkonů a řešit situaci v soudním řízení, a to navíc s nejistým výsledkem kvůli potenciálnímu promlčení Vašich nároků.

O určení otcovství rozhoduje soud. Prakticky to znamená podání žaloby na určení otcovství z Vaší strany. Jestliže řízení dojde ke zdárnému konci, bude Vám jméno otce zapsáno do rodného listu.

Následně na základě určení otcovství můžete řešit nárok na dědictví. Pokud s Vámi v dědickém řízení nebylo zacházeno jako s dědicem, přestože pro Vás svědčilo dědické právo, existuje možnost podat žalobu oprávněného dědice. Převládající právní názor je, že žalobu lze podat v promlčecí lhůtě 3 rok. Lhůta běží od okamžiku, kdy jste se dozvěděl o smrti otce a o svém dědickém právu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz