Dědečkovi diagnostikovali malobuněčný karcinom plic s metastázou v téže plíci. Proč lékaři nepřistoupili k preventivnímu ozařování mozku? Jaké jsou dědečkovy šance?
Dobrý den,
mému dědečkovi diagnostikovali na konci minulého roku malobuněčný karcinom plic s metastázou v téže plíci, tedy poměrně v raném stádiu (přesné označení a diagnózu neznám). Podstoupil nejprve chemoterapii, následně ozařování. Dle jeho slov se nádor zmenšil, lékaři však nepřistoupili k preventivnímu ozařování mozku, což bývá, jak jsem se dočetla zvykem. Chtěla jsem se tedy zeptat, proč k tomuto lékaři nepřistoupili a jaké jsou jeho šance. Cítí se dobře. Moc děkuji.
Vašemu dědečkovi lékaři zjistili koncem loňského roku malobuněčný plicní karcinom s metastázou v téže plíci, podstoupil nejprve chemoterapii, potom ozařování. Ptáte se na prognózu a na důvod, proč nebylo indikováno preventivní ozáření mozku.
Milá Zino,
bohužel Vaše dotazy by měly být směřovány spíše na ošetřujícího onkologa. Já jsem specializací internista a paliativní lékař a navíc neznám celkový zdravotní stav Vašeho dědečka ani přesný rozsah jeho onemocnění. Proto mohu odpovědět jen velmi obecně.
Malobuněčný plicní karcinom je dobře citlivý na chemoterapii i na ozařování, proto v 80 — 90% případů dobře zareaguje na léčbu a nádor přechodně vymizí nebo se zmenší. Bohužel ale v naprosté většině případů se opět vrací a reakce na případné další linie léčby již většinou tak úspěšná není. Chemoterapie a ozařování tedy mohou poměrně výrazně prodloužit dobu přežití nemocných, úplné vyléčení nemoci je však velmi vzácné. Udává se, že 2 roky od stanovení diagnózy přežívá pouze 5% nemocných. Samozřejmě údaje o délce přežití jsou pouze statistická data, která nám mohou povědět, jak je tomu u většiny pacientů s touto diagnózou, ale nemohou odpovědět na otázku, kolik času má před sebou konkrétní pacient.
Proč nebylo Vašemu dědečkovi provedeno profylaktické ozáření mozku nevím, většinou opravdu součástí léčby bývá, protože metastázy v mozku jsou u tohoto typu nádoru časté. Obecně se nedoporučuje u pacientů v celkově špatném stavu nebo tam, kde je přítomna nějaká porucha mentálních funkcí např. počínající demence, kterou by ozáření mohlo ještě zhoršit. To se ale opravdu musíte zeptat lékaře, který Vašeho dědečka zná a o jeho léčbě rozhoduje. Zeptejte se dědečka, zda by mu nevadilo, kdybyste někdy jela na kontrolu za lékařem s ním nebo zda by Vám dal na svého ošetřujícího lékaře kontakt a určitě se nebojte ptát na všechno, co potřebujete vědět. Držím palce a přeji Vám, abyste dostala na své otázky poctivé odpovědi.
S pozdravem
MUDr. Kateřina Menčíková