Dědeček po CMP, umístěn na LDN - zvažujeme jiné možnosti péče

Odpověď na dotaz ze dne 21. 7. 2006 zobrazit původní dotaz

Dobry den, muj dedecek (86) mel pred par tydny mozkovou prihodu. Byl odvezen do nemocnice, kde ho stabilizovali, nicméně od te doby je na pravou polovinu tela prakticky ochrnuty, vyzivu prijima sondou do nosu. Před dvěma dny byl odvezen do LDN Sedlec, ale z jednani s personálem se mi dela spatne, nechteji nas k nemu pustit jindy nez v navstevni hodiny (15.00 - 16.00). Chceme se s tatínkem o dědečka starat doma; (tatinek jiz podal v praci vypoved) ale mame strach z vyzivy. Proto uvazuji o alternativni, klidne i placene peci (ideálně Praha a okoli) kde by se o dědečka postarali s uctou a kde bychom ho mohli nastevovat kdykoli, do doby nez bude schopen prijimat potravu usty. Prosim o rychlou radu, dědeček toto jednani hodne spatne snasi a moc se o nej bojime.
Dekuji, Pavel

Pavel

Milý Pavle,

chápu Vaše obavy i snahu o rychlé řešení a je skvělé, že chcete tuto, pro Vašeho dědečka jistě obtížnou situací, řešit. Pokusím se Vám nastínit Vaše možnosti s ohledem na potřeby dědečka. Pokud je pacient po mozkové příhodě již stabilizován a jeho zdravotní stav to umožňuje, bylo by velmi vhodné zahájit rehabilitaci. Rehabilitace pravděpodobně neumožní návrat k původnímu stavu před příhodou, ale pomůže zachovat maximum funkcí a i s částečným postižením naučit novým návykům, které ho mohou opět navrátit do života. Zeptejte se, jestli za dědečkem v LDN dochází rehabilitační sestra nebo fyzioterapeut(ka) a jak vidí možnosti zlepšení jeho stavu.

Ohledně výživy nasogastrickou sondou (vede z nosu do žaludku) Vám nemohu přesně poradit, pokud neznám zdravotní stav Vašeho dědečka – je-li stále ještě nutná, či by již mohla výživa probíhat i normálně ústy. To by Vám měl sdělit ošetřující lékař Vašeho dědečka. Nebojte se ho zeptat, zda je ještě výživa sondou nutná a proč. Pokud ano, zeptejte se, jak dlouho asi tento stav bude trvat. I kdyby výživa sondou byla nutná i nadále, nebojte se jí, vyživovat pacienta nasogastrickou sondou lze po jednoduchém nácviku i v domácím prostředí. Výživa do sondy je většinou velmi podobná šetrné běžné stravě, jen je rozmixovaná do kašovité až tekuté podoby, aby ji bylo možno aplikovat do sondy.

Chápu, že dědeček i Vy se v nevyhovujícím prostředí necítíte dobře a k zlepšení stavu to zřejmě příliš nepřispívá. Jako ideální řešení bych Vám v tuto chvíli doporučila dědečka přesunout do zařízení, kde by Vašemu dědečkovi poskytli odpovídající péči, včetně rehabilitace. O pacienty po mozkové příhodě velmi dobře pečují například na rehabiltačním oddělení NMSKB (Nemocnice Milosrdných Sester Karla Boromejského), Vlašká 3, Praha 1. Detailní přehled o dalších zařízeních ať už státních či soukromých bohužel nemám, ale obraťte se s žádostí o radu na praktickou lékařku Vašeho dědečka nebo na sociální a zdravotní odbor Vaší městské části, kde by Vám měli pomoci najít odpovídající zařízení.

Pokud se rozhodnete dědečka vzít domů, máte nárok na návštěvu a pomoc zdravotních sester agentury domácí péče (tzv. Home Care agentura) ve Vaší městské části, která je hrazena ze zdravotního pojištění, předepisuje ji a bližší informace Vám podá praktický lékař.  Existují i  rehabiltační zařízení, která posílají své pracovníky i k pacientům doma na lůžku. Rozhodně kontaktujte praktického lékaře Vašeho dědečka, který by Vám měl být schopen poradit ohledně další péče.

Milý Pavle,  přeji Vám hodně sil a odvahy. Jistě Vás nečeká lehké období, ale držím Vám palce, aby se povedlo dědečkovi zajistit důstojnou a citlivou péči. A jsem si jistá, že Váš dědeček ocení Váš zájem a starost o něj.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz