Dědeček má rakovinu plic s metastázami. Jak mu můžu prodloužit život?
Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat, mám dědečka, před pár dny nám oznámili, že má rakovinu plic (nahoře v pravé plíci). Mnohočetné metastáze v játrech. Operovat nelze, chemoterapii nedoporučují. Teď se zavodňuje a otékají mu hodně nohy. Jeho ošetřující lékař mu dal nějaké léky. Teď jich má mnoho, ale netuším jaké.
Moje otázka zní, je nějaká možnost, jak bych mohla dědovi prodloužit život?
Popřípadě, jak dlouho s námi ještě bude? Je to pro mne velmi těžké. Vidím, ze je velmi unavený, nemůže skoro dýchat. On boj nevzdává, a já mu chci ukázat, ze můžeme bojovat, pokud bude nějaká šance.
Děkuji za Vaši odpovědi.
S pozdravem,
Sabina
Ptáte se, co můžete udělat pro svého dědečka, kterému zjistili pokročilou rakovinu plic s metastázami v játrech, kterou nelze léčit. Chtěla byste udělat vše, co by mu mohlo prodloužit život, zároveň žijete v nejistotě, jak dlouho může s touto nemocí žít. Vidíte, že hodně slábne a chcete ho podpořit, aby svůj boj nevzdal.
Dobrý den, Sabino,
rozumím, že je to velmi těžká situace pro vás oba. Závažnou zprávu víte jen pár dní, a to je velmi krátký čas na to, abyste se v situaci zorientovali a přijali realitu, kterou možná ani do detailů neznáte. Je přirozené, že když někomu oznámí, že ztrácí to nejcennější, napne všechny síly do boje. Otázka je, za co je možné bojovat. Pokud je totiž boj namířen proti něčemu, co není možné porazit, ztrácíme mnoho sil, které bychom mohli využít pro to, čeho je reálné dosáhnout. Bohužel rakovinu plic s mnohočetnými metastázami v játrech není možné porazit. Není v lidských silách takto pokročilé onemocnění vyléčit, proto Vašemu dědečkovi lékaři správně chemoterapii nedoporučili. Prodloužení života tedy vybojovat nepůjde. Je možné však bojovat o jeho kvalitu.
V tom by Vám mohlo pomoct zařízení paliativní péče. Buď ambulance paliativní péče v rámci nemocnice, anebo hospicové zařízení lůžkové, či mobilní. Pracují tam specialisté nejen na utišení fyzického utrpení, ale i pro psychickou a případně duchovní podporu, pokud by o ni Váš dědeček nebo kdokoliv z jeho blízkých stál. Věřím tomu, že dobrá paliativní péče, tedy péče, která má za cíl velmi důsledně tišit utrpení, dokáže nevyléčitelně nemocnému pomoct využít velmi omezený čas, který má před sebou tak, jak potřebuje. Čím dříve se do paliativní péče dostane, tím víc toho může stihnout a využít svůj čas naplno. Kolik toho času Váš dědeček dostane, nedokážu bez toho, abych ho viděla, odhadnout. Může to být několik měsíců, ale i týdnů. Většinou se dá říct, že pokud se stav zhoršuje z týdne na týden, mívá nemocný před sebou týdny, pokud už ze dne na den, tak jenom dny.
To, čím můžete dědečkovi v těchto dnech nejvíce pomoct, je být otevřená vůči tomu, jak on sám svou nemoc prožívá. Přijímat a sdílet jeho obavy a zjištění, že sily ubývají a čas se krátí. Respektovat, na co má sílu a na co se už necítí. Být mu oporou ve slabosti, která bude přibývat a neklást na něj nároky, aby sbíral sílu jedením, či cvičením, když to nepůjde. Dědeček by jistě rád udělal vše, aby neslábl, ale v situaci, ve které se nachází, již nemá z čeho čerpat, na čem pracovat, co vylepšit. Je teď zcela omezen tím, co jeho tělo zvládne a bude toho čím dál tím méně, bohužel. Jen on sám bude moct posoudit, na co stačí, co mu pomáhá a co ho vysiluje.
Mrzí mě, že pro Vás nemám lepší zprávy. Přeji Vám co nejvíce hezkého času s dědečkem.
S úctou,
MUDr. Katarína Vlčková