Dědeček má pokročilé nádorové onemocnění a velké bolesti, léky nezabírají - je vhodné konzumovat marihuanu?
Dobrý den paní doktorko/doktore,
náš dědeček trpí rakovinou, která zasáhla ledviny, prostatu a je i v kostech. Z tohoto důvodu trpí velkými bolestmi kyčle a levé nohy. Na bolest užívá ibuprofen 600 a diclofenac duo. Bohužel, léky mu nezabírají a bolesti má opravdu veliké. Nemoc je tak rozšířená, že na vyléčení není šance. Proto bychom chtěli, aby ho alespoň bolesti co nejméně trápily. Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné konzumovat marihuanu (v jídle) a zda se může užívat současně s již zmíněnými léky nebo je to nebezpečné, či jestli doporučujete užívat marihuanu namísto léků. Prosím o brzkou odpověď.
Děkuji
Eva
Ptáte se na využití marihuany u Vašeho dědečka, který má pokročilé nádorové onemocnění. Naděje na vyléčení není a dědeček trpí silnými bolestmi.
Vážená Evo,
ptáte se na využití marihuany u Vašeho dědečka, který má pokročilé nádorové onemocnění. Naděje na vyléčení není a dědeček trpí silnými bolestmi.
Dědečka pochopitelně neznám, neznám tedy ani podrobnosti jeho zdravotního stavu, ale domnívám se, že by měl být léčen opioidy. To znamená silnými analgetiky typu morphinu. Sama s marihuanou podávanou nemocným kvůli bolestem nemám zkušenost žádnou. Z literatury (především zahraniční, kde marihuanu používají k lékařským účelům) vím, že to není lék vhodný pro léčbu silné nádorové bolesti. Pokud je mi známo, podává se spíše jako doplněk nežli jako samostaný lék proti bolesti. Svůj význam má spíše u pacientů s roztroušenou sklerozou nežli u nemocných s pokročilým nádorovým onemocněním.
Velmi bych Vám doporučila obrátit se nejlépe na lékaře specialistu v paliativní medicíně, pokud je u Vás dostupný. Zde je odkaz na lůžkové a mobilní hospice, kde tito specialisté obvykle pracují. Také se můžete obrátit přímo na ošetřujícího onkologa, praktického lékaře nebo lékaře z ambulance léčby bolesti. Všichni tito lékaři mají možnost předepsat silné opioidy. Když nestačí léky typu brufen, diclophenac, je zcela na místě začít používat opioidy. Začíná se pozvolna, menšími dávkami a zvyšuje se podle stavu nemocného. Na začátek je dobré vybavit nemocného lékem proti nevolnosti, která po několika dnech vymizí, a také léky s rychlejším nástupem účinku pro případ náhlého zhoršení bolesti. Samozřejmostí by měl být i předpis léků proti zácpě, protože ta nemocné léčené opioidy často trápí.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová