Dcera zemřela po operaci? Jak mohu nechat prošetřit, jestli nedošlo k nějakému pochybení?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 11. 2024 zobrazit původní dotaz

Moje drera Eva Reicheltová 40.let zemřela náhle po zřejmě akutní operaci mozku v Ústí nad Labem. Byl to pro mě šok. Údajně měla jen nějakou cistu. Mám podezření, že při lékařské péči, vyšetření a následné skutní operaci mohlo dojít k nějakému prodlení, nebo pochybení ze strany lékařů a odborného personálu. Co potřebuji k tomu abych celou tu záležitost postoupila nějaké lékařské komisi, nebo příslušným orgánům, které se tímto mohou zabývat ? A jakým orgánům ? Mé dceři to život už nevrátí, to samozřejmě vím, ale chtěla bych mít jistotu, že se postupovalo správně a smrt mé jediné dcery nebyla zbytečná. Na koho se mám obrátit a jaké dokumenty k tomu budu potřebovat ? Zemřela 25.10.2024, ale já jsem se to dozvěděla teprve až dneska, což je skoro 3 týdny po jejím úmrtí a celý ten průběh jsem neměla možnost sledovat, protože bydlím daleko, ani jsem nevěděla, že je nemocná, neřekla mi to. I proto bych tohle ráda věděla. Případně nějské další rady jak mám postupovat v takovém případě.
Děkuji. Eva Reicheltová, matka.

Eva Reicheltová

Vaše dcera zemřela po akutní operaci mozku. Máte podezření, že mohlo dojít k pochybení lékařů. Potřebujete pro sebe jistotu, trápí Vás představa, že smrt Vaší dcery byla zbytečná. Ptáte se, jak postupovat, když chcete postup lékařů nechat prošetřit. 

Dobrý den,

v první řadě doporučuji vyžádat si z nemocnice kopii veškeré zdravotnické dokumentace, kterou nemocnice k Vaší dceři vede, včetně pitevního protokolu. Jak si zažádat o zdravotnickou dokumentaci obvykle najdete na webových stránkách nemocnice, běžně je třeba poslat do nemocnice písemnou žádost nebo vyplnit formulář, někdy můžete zažádat i po telefonu či emailu. Nově platí, že za první vyžádání kopie zdravotnické dokumentace po Vás nemocnice nesmí vyžadovat žádnou úhradu.

Pokud máte podezření na zanedbání péče nebo podezření pojmete po přečtení zdravotnické dokumentace, můžete postupovat více způsoby.

Předně můžete podat stížnost přímo nemocnici, kde poukážete na svá podezření a požádáte o prošetření celé věci. Nemocnice je povinna věc prošetřit a odpovědět Vám. Pokud s výsledkem nebudete spokojena, můžete svoji stížnost dále postoupit ke krajskému úřadu, který věc také musí řádně prošetřit.

Pokud vznikne podezření na závažné pochybení, můžete také podat trestní oznámení k Policii ČR.

Některé nemocnice mají i vlastního nemocničního ombudsmana, své dotazy můžete případně konzultovat i s ním.

V neposlední řadě doporučuji konzultovat Vaši situaci s advokátem se specializací na zdravotnické právo, který Vám může pomoci s jednáním s nemocnicí a dalšími aktéry.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz