Dcera studuje prezenčně VŠ, pobírá sirotčí důchod. Může pracovat na HPP a pobírat jej i nadále?

Odpověď na dotaz ze dne 2. 3. 2017 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, dcera je studentkou prezenčního studia VŠ, pobírá sirotčí důchod. V současné době si přivydělává na DPČ, zaměstnavatel ji nabídl změnu na hlavní pracovní poměr. Může i nadále pobírat sirotčí důchod? Nebo je nějaké omezení výše výdělku?
Děkuji za odpověď, B

Barova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že dcera studuje VŠ v prezenčním/denním studiu a pobírá sirotčí důchod. Ptáte se, zda bude mít nárok na sirotčí důchod v případě, že přijme nabídku práce na hlavní pracovní poměr.

Dobrý den,

bude-li dcera studovat v prezenční formě studia do 26 let věku, může pracovat neomezeně. To znamená, že není limitována typem pracovního poměru, počtem odpracovaných hodin, ani výší výdělku. V případě, že by přesáhla věkovou hranici 26 let, ztratila by nárok na výplatu sirotčího důchodu.

Pokud by dcera změnila formu studia na kombinovanou/dálkovou, mohla by si přivydělávat pouze pracovní činností, která nezakládá účast na sociálním pojištění, tedy na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na živnost (OSVČ). V případě DPP nezakládá účast na sociálním pojištění do výše výdělku 10.000  Kč/měsíc, DPP je obecně limitována také počtem odpracovaných hodin, a to 300 hodin za rok. U práce na živnostenský list (OSVČ) je limitem pouze výše výdělku, která je každý rok nově stanovena a lze ji zjistit na Okresní správě sociálního zabezpečení nebo na Call centru ČSSZ.

Držím dceři palce v práci i ve studiu.

S pozdravem

Veronika Drnková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Veronika Drnková

Mgr. Veronika Drnková

poradenská pracovnice, psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz