Co znamená diagnóza a je možné, že je chybná?
Dobrý den.
Mému tatínku, kterému je 64 let před týdnem diagnozovali rakovinu plic. Diagnóza zni takto-CENTRALNÍ NEMALOBUNĚČNÝ C-R HORNÍ ČASTÍ LEVOJI PLICI T3N3Mo (CT III B).
Na první pohled tatínkovi nic není ,žádné bolesti nemá , chuť k jídlu má velkou, vaří 97 kilo a taky váhu zatím neztrácí. Je možně , že by mu udělali chybní diagnózu??? A taky nevíme, co ta diagnóza přesně znamená???
Předem děkuji Vám za Vás čas a odpověď.
Ptáte se nás, diagnóza “centrální nemalobuněčný nádor” pro Vás a Vašeho tatínka znamená a zda je možné, že by se lékaři spletli a udělali chybnou diagnózu.
Dobrý den,
nejprve se Vám pokusím objasnit, co tato věta „CENTRALNÍ NEMALOBUNĚČNÝ C-R HORNÍ ČASTÍ LEVOJI PLICI T3N3Mo (CT III B)“ znamená. Tato věta popisuje typ nádoru, jeho umístění a rozšíření. *Centrální *znamená, že je umístěn spíše středu (centru) plic (například uvnitř průdušky), nikoliv na okraji. Nemalobuněčný karcinom je typ nádoru, který vzniká z určitých nádorových buněk (existuje i nádor malobuněčný a další). Toto rozlišení je důležité pro rozhodnutí, jaký typ léčby podat a jaký může mít nemoc vývoj (jak rychle nádor poroste apod.) Dále se ve výše uvedené větě píše, že nádor zasahuje *horní část levé plíce. *„Zaklínadlo“ T3N3Mo je lékařská zkratka, která popisuje jak je nádor, v době stanovení diagnosy, rozšířen, zda jsou zasažené mízní uzliny a zda jsou v těle vzdálené metastázy. Podle této klasifikace se také nastavuje další léčba a rozhoduje o dalším postupu. T3 a N3 a M0 znamená, že nádor prorůstá (zjednodušeně řečeno) průduškou, jsou zasažené mízní uzliny, ale nejsou nalezeny vzdálené metastázy. CT III B je, předpokládám, technický popis rozšíření nádoru dle CT snímku. Toto je tedy zhruba překlad této věty do stravitelnějšího jazyka.
Co přesně to pro Vašeho tatínka znamená, Vám ale musí říci jeho onkolog, který podle tohoto popisu a dalších důležitých informací (jako je aktuální stav, jiné choroby, laboratorní a jiné výsledky, ale i třeba celkový psychický stav) zváží a zhodnotí, jak se jeho nemoc může dál vyvíjet a co bude třeba dělat. Podle pouhého popisu nelze dělat žádné přehnané závěry, opravdu bude nejlepší, abyste se zeptali přímo lékaře, který tatínka léčí. Snad Vám tato informace přispěje k tomu, abyste se v odpovědích lékaře lépe orientovali a třeba i lépe věděli, na co se zeptat.
Tím Vám chci také odpovědět na další část Vašeho dotazu, nemyslím si, že by se lékaři spletli. Chápu, že se takto ptáte, a ráda bych, aby to tak bylo, ale pokud je to opravdu výsledek jeho vyšetření, je velmi pravděpodobné, že je diagnóza postavena správně, přesně Vám na to ale může odpovědět zase jen ošetřující lékař.
Divíte se, že je tatínek v poměrně dobrém zdravotním stavu a nechátrá. Ano, i tak je možné, že má takovouto závažnou chorobu. Ale pro další léčbu a boj s nemocí je jen dobře, že se nemoc zachytila v době, kdy ještě tělo nestrádá! Je to známkou toho, že jeho organismus bude silnější pro eventuální náročnou léčbu a bude ji lépe snášet, než kdyby diagnóza byla stanovena až v době, kdy by tělo už chřadlo a tatínek ubýval na váze.
Pokud bude tatínek chtít, neváhejte a jděte s ním na další lékařskou kontrolu a společně se ptejte na vše, co Vás ohledně nemoci zajímá. Napište si dotazy předem na papír, připravte si vše, co chcete Vy nebo Váš tatínek vědět. Pokud budete mít dostatek informací, bude pro Vás snazší orientovat se v další léčbě a i pro tatínka bude jistě oporou, když nebude na záplavu nových a důležitých informací sám.
S úctou a pozdravem
Jana Michlová