Co dělat, když nemocný odmítá péči?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 3. 2014 zobrazit původní dotaz

Co dělat v případě, že senior péči poskytovanou rodinným příslušníkem odmítá? Matka je několik let léčena onkologicky (opakovaný výskyt nádoru a metastázy), má diagnostikovaný Parkinsonův syndrom a její současné chování vypovídá o počátečním stádiu Alzheimera, je zádumčivá. Byla vždy velmi autoritativní, odmítá se podřídit režimu užívání léků, neuvědomuje si nesmysly, kterých se dopouští, není zdaleka soběstačná, leč chová se, jako kdyby byla. Podařilo se nám umístit ji do denního stacionáře, bere to velmi negativně, prý se jí chceme zbavit. Obáváme se, co vyvede, aby tam nemusela.

Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o své matce, která je onkologicky nemocná, má diagnostikovanou Parkinsonovu chorobu a podle jejího chování usuzujete, že i počáteční stádium Alzheimerovy choroby. Píšete, že byla vždy autoritativní, nechce užívat léčivo, dopouští se nesmyslného chování, ztrácí soběstačnost, i když se chová jako by ji měla. Velmi negativně bere své umístění do denního stacionáře, má pocit, že se jí chcete zbavit. Máte obavy, co udělá, aby do zařízení nemusela.

Dobrý den, paní Jarmilo,

řešíte opravdu velmi nelehkou situaci. Vaše matka je vážně nemocná, potýká se s mnoha závažnými onemocněními, které začínají měnit její chování, ubírat jí síly a schopnost řídit svůj život. Z toho jak píšete, že byla celý život autoritativní, usuzuji, že byla zvyklá ve svém životě o všem rozhodovat. Možná právě proto je teď pro ni náročnější vyrovnat se se skutečností, že tomu tak již není.  Odmítání léků apod., by mohlo znamenat snahu udržet si poslední věci, o kterých může sama rozhodovat.

Zmíněné projevy mohou ale samozřejmě znamenat i první příznaky onemocnění mozku, jako je Alzheimerova choroba. V počátečních stádiích bývá typické, že dochází ke změně osobnosti a chování. Nemocný člověk může být agresivní, sobecký a nevrlý. Mohou se objevit poruchy orientace v čase a prostoru. Dochází k poruchám paměti, především krátkodobé. Nemocný člověk si nemoc nemusí připouštět a cítit se zdráv.

O vyšetření na Alzheimerovu chorobu můžete žádat praktického lékaře, který při podezření na onemocnění, může nemocného doporučit k neurologovi, geriatrovi a psychiatrovi. Existuje léčba, která může nemoc zpomalit a nemocnému v počátečních stádiích ulevit. Doporučila bych Vám také poradit se v poradenském centru ČALS (České Alzheimerovské společnosti), kde Vám mohou pomoci s formou komunikace apod.

Péče o takto nemocného blízkého je velmi náročná, obzvlášť pokud by měl být pečující sám. Vyžaduje mnoho sil a velkou trpělivost. Takto nemocný člověk může být sám sobě nebezpečný, a proto není někdy jiné možnosti, než umístění v některém ze specializovaných zařízení, je dobře, že nyní můžete využívat služeb stacionáře. Kéž by se Vám podařilo nebrat si její negativní chování osobně.

Přeji Vám mnoho sil,

S úctou,

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz