Chtěl jsem odmítnout dědictví po otci, který měl dluhy. Bylo mi doporučeno převzít majetek nepatrné hodnoty. Nezískám i dluhy?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 11. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, na konci května 2019 mi zemřel otec. Vypravil jsem pohřeb. Následně mě kontaktoval notář, abych se dostavil k projednání dědictví. Dostavil jsem se. Bylo mi řečeno, že otec měl velké dluhy, což jsem věděl. Řekl jsem tedy, že bych dluhy-dědictví rád odmítnul. Tato varianty mi nebyla doporučena, jelikož mám malého syna. Bylo mi doporučeno převzít majetek nepatrné hodnoty, s tím, že se jedná o automobil v dezolátním stavu, který je někde na městském odstavném parkovišti - bylo tam odtaženo z veřejného parkoviště. Dále se jedná o malý pozemek tzv. předzahrádku k bytovému domu. Kdy 1/2 patří mé matce a druhá 1/2 patřila právě mému otci. Matka se s otcem rozvedla před sedmi lety, takže ona v dědickém řízení není vůbec brána v potaz. Dále má otec dvě dcery z předchozích vztahů.

Nyní mám mít s notářem další jednání o tom, co tedy s dědictvím dělat. Začínám se přiklánět k tomu, že nepatrný majetek přijmu a s autem (i když je to pro mě zátěž) se budu muset nějak vypořádat. Dle notáře pak bude dědické řízení zastaveno a dluhy by nešli na mě ani na moje děti, případně na další děti mého otce. Je tomu tak?

Původně jsem si myslel, že dědictví jednoduše odmítnu, ale byl jsem nemile překvapen, kolik je s tím spojeno starostí. Navrhnutí likvidace dědictví státem také není dle mého notáře optimální, protože prý stát likvidace vrací k soudu, kde záležitost leží a následně se opět řeší a může se to táhnout léta. Už jsem z těch jednáních a variant zdecimovaný a nevím, co udělat, aby bylo moje rozhodnutí bylo správné, ve smyslu nezískat dluhy, se kterými nemám nic společného. Děkuji za pomoc.

jakub

Dobrý den,

je tomu tak, jak říká pan notář. Vychází při tom z § 154 zákona o zvláštních řízeních soudních, který stanoví, že “zanechal-li zůstavit majetek bez hodnoty nebo jen majetek nepatrné hodnoty, soud usnesením vydá majetek tomu, kdo se postaral o pohřeb, jestliže s nabytím tohoto majetku vyslovil souhlas, a současně řízení zastaví”. Jinými slovy, pokud otec zanechal skutečně pouze majetek nepatrné hodnoty, může notář s Vašim souhlasem řízení o projednání pozůstalosti zastavit a majetek vydat Vám jako vypraviteli pohřbu. Pokud zákon v citovaném ustanovení hovoří o majetku, myslí tím skutečně pouze aktiva, nikoliv dluhy. Ty na Vás tedy za těchto okolností nepřejdou.

S pozdravem

*Barbora Vráblová *

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz