Chronická lymfatická leukemie - jak pomoci?
Dobrý den, babičce (87 let) byla cca před rokem diagnostikována chronická lymfatická leukemie. Nějakou dobu se léčila perorálními chemoterapeutiky, které protože údajně nezabíraly byly nahrazeny dvěma infuzemi. Následovaly téměř dva měsíce nezastavitelných průjmů, kdy musela být hospitalizována na interním odd. nemocnice, kde sice průjem zastavili, ale bohužel zeslábla a zhubla tak, že dnes už nemůže na nohy. Na interním odd. jsme dostali informaci, že už tam pro ni nic nemohou udělat. Na hematologii nám sdělili prakticky totéž. V současné době je tedy v domácím ošetřování s tím, že na leukemii žádné další léky nedostala. Nyní, asi po šesti týdnech se začaly objevovat příznaky nemoci v podobě zvětšujících se uzlin v podpaží, modřinami, místy krvácivými fleky na končetinách, nočním propocením lůžkovin, dušností a zatím mírnými bolestmi břicha (zřejmě od zvěčující se sleziny nebo jater?). Zajímalo by mě, jak k tomuto stavu přistupovat, jakým způsobem se bude vyvíjet, a zda existuje nějaký preparát na zmírnění průvodních jevů nemoci nebo zda se lze v tomto případě na někoho obrátit, pokud by byly potřeba léky proti bolesti nebo s kým konzultovat vývoj jejího zdravotního stavu (je v péči své dcery v Olomouckém kraji, ale nemá zde obvodního lékaře, protože trvalé bydliště má v jiném kraji).
Předem děkuji za odpověď.
Babičce (87) byla diagnostikována chronická lymfatická leukemie. Byla hospitalizována, na interním oddělní jsme dostali informaci, že už pro ni nic nemohou udělat, stejně tak na hematologii. Nyní je v domácím ošetřování. Existuje nějaký preparát na zmírnění průvodních jevů nemoci? Na koho se obrátit, pokud by byly potřeba léky proti bolesti? Je u dcery, trvalé bydliště má v jiném kraji.
Vážená paní Vacková,
děkujeme Vám za dotaz. Pokusím se Vám poradit, jak zvládnout péči o babičku a zajistit jí i v těžké nemoci vše, co potřebuje. Pokud Vám v nemocnici sdělili, že pro babičku již nemohou nic udělat, bylo to jistě myšleno ve smyslu tom, že ji již nedokážou úplně vyléčit, ani nemoc zastavit. Bohužel, i moderní medicína není všemocná. Přesto nelze říct, že pro ni již nejde nic udělat. Naopak, i ve chvíli kdy člověk trpí nevyléčitelnou chorobou a pomalu se ubírá vstříct smrti, existuje mnoho postupů, jak zmírnit projevy nemoci a obtíže s nemocí spojené. Existuje celý obor medicíny, tzv. paliativní medicína, která se těmito problémy zabývá.
Jak ale prakticky postupovat, když se teď momentálně nemáte na koho obrátit? Možností je několik. Podle toho, jak popisujete postupující obtíže Vaší babičky je nutné jednat rychle. A lze to řešit i pokud je babička jinde než v místě svého trvalého bydliště. Pokud chcete o babičku i nadále pečovat doma, pokuste se najít praktického lékaře, který by byl ochoten Vaši babičku přeregistrovat a vzít k sobě do péče (na trvalém bydlišti nezáleží). Na toho byste se pak mohli obrátit s žádostí o pomoc, ať už jde o konzultace zdravotního stavu, léčbu bolesti nebo předpis léků a pomůcek. Pokud je Vaše babička doma a pečuje o ni dcera, měla by také nárok na pomoc agentur domácí péče (sdružení zdravotních sester, které přijedou za pacientem domů a pomohou např. s hygienou, dávkováním léků a sledováním zdravotního stavu), ale i na různé sociální výhody (peněžitou podporu). To vše je nutno vyřešit s praktickým lékařem. On by Vám také případně poradil, pokud by byla nutná specializovaná péče (léčba bolesti apod.), případně hospitalizace, kam a kdy ji zavézt. Je ale bohužel možné, že se Vám praktického lékaře, který by byl ochoten babičku převžit do péče nepodaří najít.
Pak existuje další možnost – převézt babičku do lůžkového hospice. To je zařízení přímo určené k péči o pacienty s nevyléčitelnou chorobou a pro pacienty umírající. V hospici je zajištěna veškerá zdravotní péče a jsou připraveni pomoci pacientům nejen po stránce fyzické. Vždy se snaží zajistit pacientům klidný a důstojný pobyt právě v situaci, kdy lékaři v nemocnici řeknou, že již nemoc nedokážou vyléčit. Ani v hospici nedokáží nemoc vyléčit, pomohou ale zmírnit bolest a jiné obtíže, které nemoc způsobuje. O pacienty se stará celý tým lidí — lékaři, zdravotní sestry, psychologové, sociální pracovníci…Příbuzní samozřejmě mohou pacienta v hospici kdykoliv navštěvovat, případně s ním trávit i delší čas. Seznam hospiců najdete v Adresáři, vyberte si, který by vám nejlépe vyhovoval a domluvte se, za jakých podmínek by bylo babičku možné přijmout. Pobyt v hospicích je částečně hrazen pacientem, nejde však o vysoké sumy (desítky až stokoruny za den), záleží i na sociální situaci pacienta. K přijetí do hospice je nutné doporučení lékaře (onkolog, praktický lékař apod.) a také informovaný souhlas pacienta. Vše Vám vysvětlí přímo v hospici. V Olomouckém kraji je například hospic na Sv. Kopečku u Olomouce.
Přeji Vám mnoho štěstí a ochoty okolí, aby se Vám podařilo zajistit pro babičku vše, co v tuto chvíli potřebuje.
S pozdravem
Jana Michlová