Chceme se s přítelem vzít a žít v domě, oba máme děti. Co udělat, aby mě jeho děti nevyhodily, kdyby zemřel dřív než já?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2018 zobrazit původní dotaz

dobry den,chtela bych se prosim zeptat,jak by to melo byt v pripade.jsem rozvedena ,mam dve deti a ted jsem si doplatila hypoteku na byt,takze uz je muj.ctyri roky chodim s pritelem,ktery chce,abych se k nemu nastehovala.on ma barak ,ale jeste aspon 20let bude splacet hypoteku.chceme se vzit,ale ja uz premyslim,jak by to bylo,kdyby umrel driv nez ja.nerada bych,aby me pak jeho deti vyhodily z baraku.muj byt by podle me mel zustat me,s tim,ze by ho uzivalo jedno z mych deti.jak zabezpecit,aby me pak jeho deti nevyhodily.a muzou vubec,kdyz bych byla jeho zena.a mam pravo na pul baraku,kdyz bych mu financne take pomahala.dekuji moc.

alena

Dobrý den,

v případě, že s přítelem uzavřete manželství a přítel zemře dříve než Vy, budete po příteli (resp. manželovi) dědit v první dědické třídě společně s jeho dětmi. Každému z vás ze zákona bude náležet stejný díl (např. pokud má přítel dvě děti, připadne každému z vás jedna třetina dědictví). Dědění ze zákona lze předejít tím, že po uzavření manželství společné jmění manželů rozšíříte tak, aby jeho součástí byl také přítelův dům. V případě smrti přítele by pak nejprve muselo být vypořádáno společné jmění, tj. polovina společného jmění by připadla Vám a zbývající polovina by se rozdělila mezi Vás a přítelovy děti jako dědice první dědické třídy. Další možností je také sepsání závěti, ve které byste byla uvedena jako osoba, která by po smrti přítele nabyla jeho dům, nebo alespoň jeho část. V souvislosti se sepisováním závěti je třeba dbát na to, aby nedošlo ke zkrácení tzv. nepominutelných dědiců, kterými jsou děti zůstavitele. Děti přítele musí vždy, i v případě sepsání závěti, dostat alespoň tři čtvrtiny zákonného dědického podílu (budou-li děti v době smrti přítele nezletilé), resp. alespoň čtvrtinu zákonného dědického podílu (budou-li děti v době smrti přítele zletilé). Každou z těchto možností doporučuji podrobněji zkonzultovat s advokátem, aby Vám pomohl zvážit, které řešení pro Vás bude nejvhodnější.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz